"Łowiec Polski" - numer 2/2017
Polowanie i myśliwy

Myśliwi dla gęgawy

Projekt obrączkowania i monitoringu gęgaw ma swoją stronę internetową. Jedyny gatunek gęsi lęgowej w Polsce doczekał się programu, który znakomicie nadaje się do promocji łowiectwa i kształtowania wizerunku myśliwych.

Strona internetowa projektu wystartowała pod koniec ubiegłego roku. Największym wyzwaniem okazały się mechanizmy monitorujące ptasie wędrówki. Gęsi nie miały zamiaru współpracować podczas akcji chwytania i zakładania nadajników GPS. Nieskore do współpracy okazały się również urządzenia telemetryczne – część nadajników dość szybko zamilkła, a część rozpoczęła przekazywanie sygnału ze znacznym opóźnieniem bądź z przerwami. Potem okazało się, że większość naszych ptaków zrezygnowała w tym roku z jesiennej migracji. W takiej sytuacji trudno było tworzyć i testować interaktywne mapy i kalendarze migracji poszczególnych gęsi.
– Strona już działa, ale wciąż na bieżąco uzupełniane są drobne braki i poprawiane niektóre funkcjonalności – podkreśla kierujący projektem Bartosz Krąkowski. – Odzew ze strony internautów wskazuje, że nasz pomysł zmierza we właściwym kierunku. Nie powiedzieliśmy jeszcze ostatniego słowa i na realizację oczekuje jeszcze kilka ciekawych niespodzianek. Nie powiem nic więcej. Zapraszam do regularnych odwiedzin naszego serwisu – dodaje tajemniczo.

Nasze gęsi
Sam projekt i jego internetowy serwis są nowatorskie i sięgają po współczesne możliwości technologiczne. Wprawdzie pomysł zakładania ptakom obroży wyposażonych w nadajniki GPS i monitorowania tras wędrówek nie jest nowością i tego rodzaju monitoring jest dziś na świecie bardzo popularnym narzędziem obserwacyjno-badawczym, to jednak nowością jest wybór gatunku i pozornie nietypowe grono osób zaangażowanych w realizację tego projektu.

  Resztę artykułu przeczytasz w pełnym wydaniu "Łowca Polskiego"

 

Copyright © by Łowiec Polski - Wszelkie prawa zastrzeżone