"Łowiec Polski" - numer 4/2017
Temat miesiąca

Siła Hubertusa

HUBERTUS EXPO 2017 pobił kolejne rekordy i zaprezentował najlepsze oblicze naszej pasji. W ostatni weekend marca do stolicy przyjechało ponad 22 tysiące myśliwych i sympatyków łowiectwa, aby przygotować się do rozpoczynającego się sezonu łowieckiego, a także miło spędzić czas.

Międzynarodowe targi HUBERTUS EXPO przyzwyczaiły myśliwych do rozmachu i rosnącej liczby wystawców. Ranga tej najstarszej i największej imprezy – budowana konsekwentnie przez organizatora targów, którym jest Zarząd Główny PZŁ – przyciąga coraz więcej zwiedzających i nowych wystawców. Widać, że – niezależnie od emocji towarzyszących w ostatnich miesiącach – myśliwska brać pokazała siłę i jedność.

W tej sytuacji obecność na uroczystym otwarciu targów reprezentacji rządu i parlamentu, a także innych przyjaciół polskiego łowiectwa miała szczególne znaczenie. Ministerstwo Środowiska reprezentowali wspólnie szef tego resortu prof. Jan Szyszko, a także trzej jego zastępcy: sekretarz stanu Paweł Sałek, podsekretarz stanu Andrzej Konieczny oraz podsekretarz stanu Sławomir Mazurek.

Na otwarciu targów obecni byli także posłowie i senatorowie, wśród których znaleźli się: przewodniczący Senackiej Komisji Środowiska Zdzisław Pupa oraz wiceprzewodniczący Sejmowej Komisji Ochrony Środowiska, Zasobów Naturalnych i Leśnictwa Dariusz Bąk. Ponadto obecni byli dyrektor generalny Lasów Państwowych Konrad Tomaszewski, dyrektor generalny ochrony środowiska Krzysztof Lisowski, a także przewodnicząca Państwowej Rady Ochrony Przyrody prof. Wanda Olech.

Przy takim audytorium wyjątkowo mocno zabrzmiały słowa prof. Jana Szyszki otwierającego tegoroczną imprezę, który swoje wystąpienie rozpoczął od podziękowania myśliwym za pracę wykonywaną dla polskiej przyrody: „W minionym roku myśliwi pokazali wielką siłę i wielką sprawność! Życzę Polskiemu Związkowi Łowieckiemu dobrej pracy i myślę, że współpraca między Ministerstwem Środowiska, a Polskim Związkiem Łowieckim, przy współdziałaniu ze strony Lasów Państwowych, pozwoli rozwiązać wszystkie problemy”. Profesor Jan Szyszko mocno zaakcentował wartość polskiego modelu łowiectwa opartego na takich fundamentach jak zwierzyna będąca własnością skarbu państwa, jeden związek łowiecki i obwody nie mniejsze niż 3 tysiące hektarów, które razem z polskim modelem leśnictwa są filarem ochrony przyrody w Polsce. Stwierdził także, że w jego opinii już w niedługim czasie powinna zostać przyjęta nowelizacja ustawy Prawo łowieckie, a także rozwiązane zostaną problemy szacowania szkód łowieckich, z pożytkiem dla wszystkich zainteresowanych.

Mocne wsparcie Polski Związek Łowiecki usłyszał także z ust dyrektora generalnego Lasów Państwowych Konrada Tomaszewskiego. Leśnicy wspierają polski model łowiectwa – jednoznacznie stwierdził w swoim wystąpieniu, dodając jak bardzo denerwują go pomysły zmian w tej dziedzinie, wyrastające – jak się wyraził – z analfabetyzmu prawnego. „Ta część gospodarki łowieckiej, która prowadzona jest w oparciu o obwody leśne, jest częścią składową gospodarki leśnej” – stwierdził dyrektor generalny Lasów Państwowych. „I jak słyszę, że są najrozmaitsze dziwaczne pomysły, żeby uznać łowiectwo za działalność rolniczą, to pytam gdzie ci ludzie, którzy forsują takie pomysły, uczyli się podstaw prawa (…) Szanujmy tradycję i obecne rozwiązania, bo nic nie ma gorszego niż niszczenie dziedzictwa kulturowego, dziedzictwa narodowego, w którym łowiectwo i leśnictwo zajmują bardzo ważną pozycję. Życzę myśliwym wszystkiego najlepszego. Trzymajmy się razem.!”

  Resztę artykułu przeczytasz w pełnym wydaniu "Łowca Polskiego"

 

Copyright © by Łowiec Polski - Wszelkie prawa zastrzeżone