fot. Kristofer Hansson

Grad medali

W zeszłym sezonie strzeliliśmy ponad 3000 medalowych kozłów. Ponad 500 z nich otrzymało złoty medal. A to i tak niepełne dane. Z powodu pandemii koronawirusa w kilkunastu okręgach nie udało się przeprowadzić wyceny.

Tym razem na kozła możemy zapolować dwa dni wcześniej niż zwykle. Zgodnie z naszymi przepisami, jeżeli początek sezonu polowań przypada bezpośrednio po dniu lub dniach wolnych od pracy, sezon ten rozpoczyna się pierwszego dnia wolnego od pracy. Zatem zamiast wyruszać do łowiska w poniedziałek, 11 maja, możemy rozpocząć przygodę już w sobotę, 9 maja.

Aby skrócić czas oczekiwania na ten dzień, prezentujemy najlepszą dziesiątkę kozłów minionego sezonu. Jest się czym pochwalić! Dzięki prowadzonemu przez nas od blisko dziesięciu lat rankingowi możemy udowodnić, że oszczędzanie młodzieży, czyli rogaczy do piątego roku życia, przyniosło efekty. W ubiegłym roku tylko w obwodach dzierżawionych przez koła łowieckie strzelono 3003 rogacze, których parostki zostały wycenione na medal. Podczas przeprowadzonych w 34 okręgach wstępnych wycen medal złoty przyznano 543 trofeom, srebro uzyskało 1111 parostków, a brąz – 1349. To jeszcze nie koniec, ponieważ ze względu na pandemię koronawirusa SARS-CoV-2 w piętnastu okręgach nie udało się dokonać wycen. Na podstawie informacji uzyskanych po ocenach prawidłowości odstrzału wiemy jednak, że do strefy medalowej (trofea powyżej 430 gramów) kwalifikuje się ponad 1500 kozłów. Z tej liczby blisko setka ma szansę otrzymać co najmniej 130 pkt CIC (złoty medal).

Kiedy po raz pierwszy publikowaliśmy nasz ranking, mogliśmy się pochwalić niespełna 500 medalowymi trofeami. Dzisiaj ta liczba przekracza już ponad trzy tysiące sztuk! Na taki stan wpływ ma kilka czynników. To, rzecz prosta, prawidłowe zagospodarowanie łowisk, gdzie wykłada się sól oraz środki odrobaczające. Istotne znaczenie ma także wzrastająca z sezonu na sezon liczba strzelonych lisów (jak wiadomo, przechery dziesiątkują koźlęta). Ale istnieją też przyczyny od nas niezależne – wpływ na coraz lepszą jakość parostków kozłów mają lekkie zimy. Brak śnieżnej pokrywy powoduje łatwiejszy dostęp do pokarmu, a co za tym idzie do składników mineralnych niezbędnych do budowy parostków.

Z badań Marka Werpachowskiego, przeprowadzonych w ramach pracy doktorskiej zrealizowanej w 2014 r. na Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim, wynika, że warunki zimowe, a szczególnie długotrwałe zaleganie wysokiej pokrywy śniegu powyżej 30 cm, przy temperaturach poniżej –20ºC, znacząco wpływają na jakość i masę parostków sarny w kolejnym sezonie łowieckim. Dla przykładu: w olsztyńskim okręgu PZŁ, gdzie prowadzono badania, zimy 2008/09 oraz 2009/10 nie należały do surowych. W kolejnych sezonach odstrzelono w okręgu odpowiednio 203 i 160 rogaczy o parostkach ważących ponad 430 gramów. Kolejna zima 2010 /11 okazała się taką jak za dawnych lat, z zalegającą przez wiele tygodni warstwą śniegu o grubości nawet powyżej 30 cm i temperaturą nierzadko spadającą poniżej –20ºC. Znalazło to swoje odzwierciedlenie w sezonie 2011/12, kiedy w okręgu olsztyńskim strzelono tylko 67 tak mocnych kozłów. Rok później zima nie dała się zwierzynie we znaki, co w 2012 roku poskutkowało zwiększonym odstrzałem rogaczy o masie parostków powyżej 430 gramów (122 sztuki).

Podziel się
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on pinterest

Inne ciekawe artykuły

Polowanie i myśliwy

Pasowanie na ekranie

Każdy, kto zapoluje na dzikie bażanty, pozna smak prawdziwych królewskich łowów. Dzięki niewielkiemu wysiłkowi możemy w ciągu kilku sezonów stworzyć w swoim łowisku prawdziwą bażantarnię.

Broń

A nóż się przyda

Którą stal wybrać i jaka powinna być jej twardość? Na jaki typ głowni się zdecydować i który rodzaj krawędzi tnącej będzie nam najbardziej odpowiadał? Postawmy

Porady praktyczne

Zabójcze upały

Okazuje się, że gorące lato może zabić więcej bażantów niż mroźna i śnieżna zima. Badania biologów łowieckich potwierdzają, że jeśli chcemy mieć dużo bażantów, to

Broń

Kwadrans ze sztucerem

Zbliża się sezon polowań na rogacze i nadszedł czas, by rozpocząć strzelecki trening. Brak czasu czy wysoka cena amunicji to żadne usprawiedliwienie. Wystarczy cykl krótkich

Polowanie i myśliwy

Reakcja na strzał

Myśliwi o niezaprzeczalnych umiejętnościach strzeleckich zaobserwowali liczne zachowania trafionych byków niepasujące do podręcznikowych opisów. Przyczyn takiego stanu jest wiele i możemy je podzielić na dwie