Do naszej redakcji każdego dnia napływa bardzo dużo pytań. Często prosi się nas o natychmiastową odpowiedź. Niestety, nie jesteśmy w stanie sprostać tym oczekiwaniom. Staramy się opisywać problemy, które nurtują dużą część czytelników, i wybierać najciekawsze z nich. W nagłych przypadkach należy się zgłaszać do ZG PZŁ bezpośrednio lub za naszym pośrednictwem: poczta@lowiec.pl.

Broń na siedzeniu

fot. Shutterstock

Pytanie:

Jeden z członków naszego koła nie mieszka na terenie dzierżawionego przez nas obwodu, tylko sąsiedniego. Według myśliwych z koła dzierżawiącego sąsiedni obwód łowiecki notorycznie przemieszcza się przez ich łowisko z bronią bez futerału, leżącą na tylnym siedzeniu samochodu. A nie ma upoważnienia do wykonywania polowania w tym obwodzie. Na jakie sankcje karne myśliwy ten jest narażony?

Odpowiedź:

Zachowanie opisanego myśliwego narusza przepisy rozporządzenia ministra środowiska w sprawie szczegółowych warunków wykonywania polowania i znakowania tusz. Według § 9 ust. 1 cytowanego rozporządzenia myśliwy, który nie posiada upoważnienia do wykonywania polowania w danym obwodzie łowieckim, przy przemieszczaniu, przejeżdżaniu i przebywaniu w takim obwodzie powinien mieć broń rozładowaną znajdującą się w futerale. Zatem w opisanym przypadku myśliwy narusza postanowienia przepisów prawa w randze rozporządzenia i zgodnie z art. 35b ust. 1 pkt 1 ustawy Prawo łowieckie podlega odpowiedzialności dyscyplinarnej. Tego rodzaju zachowanie powinno podlegać ocenie okręgowego rzecznika dyscyplinarnego i to właśnie on, po analizie posiadanych w tej kwestii dowodów, zdecyduje o dalszym przebiegu prowadzonego postępowania i ewentualnym skierowaniu sprawy do okręgowego sądu łowieckiego.

Podstawa prawna: § 9 ust. 1 rozporządzenia ministra środowiska w sprawie szczegółowych warunków wykonywania polowania i znakowania tusz; art. 35b ust. 1 pkt 1 ustawy Prawo łowieckie.

Inne pytania czytelników

Niepełnoletni na stażu

Czy przy obecnie funkcjonującym prawie łowieckim osoba niepełnoletnia może zostać przyjęta na staż w kole łowieckim?

Czy zaprosić stażystę

Czy w obradach walnego zgromadzenia mogą brać udział stażyści koła oraz myśliwi urlopowani w kole? Jeżeli tak, to na jakich zasadach?

Broń w terenówce

Czy myśliwy może przewozić w samochodzie rozładowaną broń poza futerałem podczas przejazdu przez swój obwód łowiecki, na którym posiada ważne upoważnienie do wykonywania polowania indywidualnego?

Między okręgami

Podczas studiów odbyłem staż w kole łowieckim, mającym obwód nieopodal uczelni, i zdałem egzaminy dla nowo wstępujących. Chciałem wstąpić do PZŁ jako członek niestowarzyszony, jednak nie mam stałego zameldowania w mieście, w którym studiuję. W zarządzie okręgowym usłyszałem, że w celu załatwienia mojej sprawy muszę zgłosić się do ZO PZŁ właściwego ze względu na miejsce zameldowania. Czy tak jest w rzeczywistości?