Do naszej redakcji każdego dnia napływa bardzo dużo pytań. Często prosi się nas o natychmiastową odpowiedź. Niestety, nie jesteśmy w stanie sprostać tym oczekiwaniom. Staramy się opisywać problemy, które nurtują dużą część czytelników, i wybierać najciekawsze z nich. W nagłych przypadkach należy się zgłaszać do ZG PZŁ bezpośrednio lub za naszym pośrednictwem: poczta@lowiec.pl.

Broń na siedzeniu

fot. Shutterstock

Pytanie:

Jeden z członków naszego koła nie mieszka na terenie dzierżawionego przez nas obwodu, tylko sąsiedniego. Według myśliwych z koła dzierżawiącego sąsiedni obwód łowiecki notorycznie przemieszcza się przez ich łowisko z bronią bez futerału, leżącą na tylnym siedzeniu samochodu. A nie ma upoważnienia do wykonywania polowania w tym obwodzie. Na jakie sankcje karne myśliwy ten jest narażony?

Odpowiedź:

Zachowanie opisanego myśliwego narusza przepisy rozporządzenia ministra środowiska w sprawie szczegółowych warunków wykonywania polowania i znakowania tusz. Według § 9 ust. 1 cytowanego rozporządzenia myśliwy, który nie posiada upoważnienia do wykonywania polowania w danym obwodzie łowieckim, przy przemieszczaniu, przejeżdżaniu i przebywaniu w takim obwodzie powinien mieć broń rozładowaną znajdującą się w futerale. Zatem w opisanym przypadku myśliwy narusza postanowienia przepisów prawa w randze rozporządzenia i zgodnie z art. 35b ust. 1 pkt 1 ustawy Prawo łowieckie podlega odpowiedzialności dyscyplinarnej. Tego rodzaju zachowanie powinno podlegać ocenie okręgowego rzecznika dyscyplinarnego i to właśnie on, po analizie posiadanych w tej kwestii dowodów, zdecyduje o dalszym przebiegu prowadzonego postępowania i ewentualnym skierowaniu sprawy do okręgowego sądu łowieckiego.

Podstawa prawna: § 9 ust. 1 rozporządzenia ministra środowiska w sprawie szczegółowych warunków wykonywania polowania i znakowania tusz; art. 35b ust. 1 pkt 1 ustawy Prawo łowieckie.

Inne pytania czytelników

Pominięcie wpisowego

Jeden z członków naszego koła 11 lat temu na własną prośbę zrezygnował z członkostwa w kole. Pisemna rezygnacja została przyjęta przez zarząd koła, a tym

Biegły szacuje

Jestem członkiem koła łowieckiego od ponad 20 lat. Szacuję szkody wyrządzone przez zwierzynę w uprawach rolnych. W ciągu ostatnich dwóch lat ze względu na rosnącą

Jak długo na łowach?

Zarząd mojego koła podjął uchwałę, że myśliwy wykonujący polowanie indywidualne nie może przebywać jednorazowo w łowisku dłużej niż 12 godzin. Czy na podstawie statutu zarząd koła ma możliwość podjęcia uchwały określającej maksymalną liczbę godzin, jakie myśliwy może spędzić w łowisku w czasie wykonywania polowania?

Z nieważnym odstrzałem

Myśliwy otrzymał upoważnienie do wykonywania polowania indywidualnego wydane przez dzierżawcę obwodu z datą ważności upływającą 31.12.2017 r. W dniach 1 i 2 marca 2018 r. (tj. dwa miesiące po terminie) dokonał odstrzału dwóch dzików, których pozyskanie wpisał do książki ewidencji pobytu myśliwych na polowaniu indywidualnym.