Do naszej redakcji każdego dnia napływa bardzo dużo pytań. Często prosi się nas o natychmiastową odpowiedź. Niestety, nie jesteśmy w stanie sprostać tym oczekiwaniom. Staramy się opisywać problemy, które nurtują dużą część czytelników, i wybierać najciekawsze z nich. W nagłych przypadkach należy się zgłaszać do ZG PZŁ bezpośrednio lub za naszym pośrednictwem: poczta@lowiec.pl.

Ile dla myśliwego

Pytanie:

Nasze koło łowieckie dzierżawi obwody, w których ustanowiono strefę czerwoną, żółtą oraz WAMTA, ze względu na afrykański pomór świń. Za dziki z odstrzału sanitarnego skarbnik koła wypłaca ryczałt w proporcji 20 proc. dla myśliwego i 80 proc. dla koła. Z kolei cały ryczałt za dziki odstrzelone w ramach gospodarki łowieckiej zasila kasę koła. Czy takie postępowanie jest zgodne z prawem?

Odpowiedź:

Zagadnienia związane z odstrzałem dzików w strefach występowania afrykańskiego pomoru świń (obszar zagrożenia i obszar objęty ograniczeniami) oraz w strefach, gdzie prowadzone są działania prewencyjne, czyli w obszarze ochronnym oraz obszarze WAMTA, regulują przepisy dwóch aktów prawnych. Pierwszy z nich to art. 47a ust. 2 i ust. 3 ustawy o ochronie zdrowia zwierząt i zwalczaniu chorób zakaźnych zwierząt. Drugim są przepisy aktu wykonawczego do tejże ustawy, tj. rozporządzenia ministra rolnictwa i rozwoju wsi z 20 marca 2019 roku w sprawie wprowadzenia w 2019 r. na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej „Programu mającego na celu wczesne wykrycie zakażeń wirusem wywołującym afrykański pomór świń i poszerzenie wiedzy na temat tej choroby oraz jej zwalczanie”.
Kwoty ryczałtu wynikające z cytowanego rozporządzenia są niezmienne niezależnie od obszaru, na którym dokonano odstrzału, i wynoszą 650 zł brutto za samice (lochy), w tym przelatki płci żeńskiej, oraz 300 zł za dziki pozostałe. Jednak sam podział wymienionych kwot uzależniony jest od formy dokonanego odstrzału oraz strefy, w której go dokonano. W przypadku odstrzału dzików w ramach realizacji decyzji wydanej na zezwolenie sanitarne, niezależnie od tego, w jakiej strefie odstrzał ten zostanie dokonany, kwota ryczałtu podlega podziałowi w proporcji 80 proc. dla myśliwego i 20 proc. dla koła łowieckiego.
W przypadku strzelenia dzików w ramach realizacji odstrzału sanitarnego także poza opisanymi strefami związanymi z pomorem, czyli praktycznie na terenie całego kraju, również przysługuje opisany ryczałt. Proporcje jego podziału między myśliwego a koło łowieckie są analogiczne jak opisane wcześniej.
Odmiennie wygląda sytuacja, gdy odstrzał prowadzony jest w ramach gospodarki łowieckiej. Wówczas w przypadku jego realizacji w obszarze ochronnym, obszarze objętym ograniczeniami, obszarze zagrożenia oraz obszarze WAMTA kwoty ryczałtu w całości należne są dzierżawcy lub zarządcy obwodu łowieckiego, na terenie którego dokonano odstrzału. Z kolei w przypadku odstrzału na pozostałych terenach ryczałt nie jest należny. Zatem skarbnik prawidłowo zinterpretował przepisy w tej kwestii i takie postępowanie uznać należy za zasadne.

PODSTAWA PRAWNA
Ustawy o ochronie zdrowia zwierząt i zwalczaniu chorób zakaźnych zwierząt, artykuł 47a ustęp 2 i ustęp 3 oraz rozporządzenie ministra rolnictwa i rozwoju wsi z 20 marca 2019 roku.

Inne pytania czytelników

Tajne posiedzenie

W naszym kole przewodniczący lub poszczególni członkowie komisji rewizyjnej koła mogą uczestniczyć w posiedzeniach zarządu. Jednak od pewnego czasu prezes wprowadził nowe rozwiązania – członek lub członkowie komisji rewizyjnej mogą uczestniczyć tylko w tzw. części jawnej posiedzenia zarządu, a na czas, kiedy prowadzone są obrady tajne, muszą opuścić posiedzenie. Argumentowane jest to od niedawna obwiązującymi przepisami RODO. Czy takie postępowanie jest słuszne?

Dla kogo tusza

Czy tusza zwierzyny grubej strzelonej podczas polowania zbiorowego może być udostępniona wyłącznie myśliwemu, który dokonał jej odstrzału, czy też innemu myśliwemu biorącemu udział w tym polowaniu?

Blokowanie rewiru

Niektórzy myśliwi dokonują wpisywania się na polowanie w danym dniu i o określonej porze, lecz faktycznie polowania w tym czasie nie wykonują. Jest to tzw. blokowanie określonej części łowiska. Czy takie wpisy do książki ewidencji pobytu na polowaniu wyczerpują znamiona potwierdzenia nieprawdy w oficjalnym dokumencie związanym z prowadzeniem gospodarki łowieckiej?

Wykluczenie myśliwego

Chcielibyśmy jako zarząd koła, zgodnie z nowym Statutem PZŁ, wykluczyć myśliwego z naszego koła. Prosimy o odpowiedź na pytania: ile osób z pięcioosobowego zarządu powinno poprzeć uchwałę w sprawie wykluczenia z koła?