Do naszej redakcji każdego dnia napływa bardzo dużo pytań. Często prosi się nas o natychmiastową odpowiedź. Niestety, nie jesteśmy w stanie sprostać tym oczekiwaniom. Staramy się opisywać problemy, które nurtują dużą część czytelników, i wybierać najciekawsze z nich. W nagłych przypadkach należy się zgłaszać do ZG PZŁ bezpośrednio lub za naszym pośrednictwem: poczta@lowiec.pl.

Jak długo na łowach?

fot. Shutterstock

Pytanie:

Zarząd mojego koła podjął uchwałę, że myśliwy wykonujący polowanie indywidualne nie może przebywać jednorazowo w łowisku dłużej niż 12 godzin. Czy na podstawie statutu zarząd koła ma możliwość podjęcia uchwały określającej maksymalną liczbę godzin, jakie myśliwy może spędzić w łowisku w czasie wykonywania polowania?

Odpowiedź:

Zgodnie z postanowieniami Statutu Polskiego Związku Łowieckiego zawartymi w § 6, wykonywanie polowań indywidualnych oraz uczestnictwo w polowaniach zbiorowych jest jednym z praw każdego członka Zrzeszenia. Prawo to nabywane jest w momencie uzyskania członkostwa w Zrzeszeniu i wygasa wraz z jego utratą. W ustawie Prawo łowieckie brak zapisów ograniczających zakres czasowy polowania indywidualnego. Zatem w opisanej sytuacji mamy do czynienia z ewidentnym przekroczeniem statutowych uprawnień zarządu koła w zakresie podejmowanych uchwał. Paragraf 47 Statutu PZŁ jednoznacznie definiuje kompetencje zarządu koła w zakresie realizacji bieżących spraw związanych z prowadzeniem gospodarki łowieckiej, lecz nie uprawnia go do regulowania spraw związanych z wykonywaniem polowań, w tym polowań indywidualnych. Również statutowe kompetencje walnego zgromadzenia nie przewidują możliwości wyznaczenia czasu trwania polowania indywidualnego. Paragraf 36 pkt 11 statutu dotyczy m.in. ustalania przez ten organ zasad wydawania upoważnień do wykonywania polowań indywidualnych. Na podstawie tego przepisu nie można jednak podejmować uchwały dotyczącej maksymalnego czasu wykonywania takiego polowania. Również znowelizowane 10 września 2019 roku rozporządzenie Ministra Środowiska w sprawie szczegółowych warunków wykonywania polowania i znakowania tusz nie wprowadziło żadnych wytycznych, które pozwalałyby na limitowanie czasu wykonywania polowania indywidualnego. Zatem opisana uchwała została podjęta przez zarząd koła z naruszeniem norm prawnych i nie powinna funkcjonować. Uchwała ta powinna zostać uchylona przez właściwy zarząd okręgowy w ramach nadzoru organizacyjnego nad kołami łowieckimi.

Podstawa prawna: § 36 pkt 11 oraz § 47 Statutu PZŁ

Inne pytania czytelników

Wykluczenie myśliwego

Chcielibyśmy jako zarząd koła, zgodnie z nowym Statutem PZŁ, wykluczyć myśliwego z naszego koła. Prosimy o odpowiedź na pytania: ile osób z pięcioosobowego zarządu powinno poprzeć uchwałę w sprawie wykluczenia z koła?

Biegły szacuje

Jestem członkiem koła łowieckiego od ponad 20 lat. Szacuję szkody wyrządzone przez zwierzynę w uprawach rolnych. W ciągu ostatnich dwóch lat ze względu na rosnącą

Walne o godzinę później

Czy przy braku kworum walne zgromadzenie może się odbyć w drugim terminie tego samego dnia, np. o godzinę później?