Do naszej redakcji każdego dnia napływa bardzo dużo pytań. Często prosi się nas o natychmiastową odpowiedź. Niestety, nie jesteśmy w stanie sprostać tym oczekiwaniom. Staramy się opisywać problemy, które nurtują dużą część czytelników, i wybierać najciekawsze z nich. W nagłych przypadkach należy się zgłaszać do ZG PZŁ bezpośrednio lub za naszym pośrednictwem: poczta@lowiec.pl.

Kto ma prawo głosować

fot. Michael Migos

Pytanie:

Zarząd okręgowy PZŁ uchylił decyzję zarządu koła o przyjęciu w poczet członków kilku myśliwych. Decyzja ta została dostarczona zainteresowanym przed rozpoczęciem walnego zgromadzenia wyborczego, które jednak zadecydowało o dopuszczeniu tych myśliwych do głosowania. Spowodowało to, że w głosowaniu brały udział osoby nienależące do koła. Czy takie głosowanie i walne zgromadzenie jest ważne?

Odpowiedź:

W opisanym przypadku mamy do czynienia z uchyleniem uchwały o przyjęciu do koła w ramach statutowego prawa nadzoru zarządu okręgowego nad kołami łowieckimi (§ 133 pkt 8 w powiązaniu z § 173 ust. 2 Statutu PZŁ). Uchwały podjęte w opisanym trybie, mimo że przysługuje od nich odwołanie na zasadach opisanych w § 171 ust. 2 Statutu PZŁ, są prawomocne z chwilą ich podjęcia. Tym samym wymienione osoby utraciły członkostwo w kole. Skoro przed walnym zgromadzeniem przekazano im stosowną decyzję, w czasie trwania tegoż zgromadzenia nie były już członkami koła i nie mogły brać udziału w głosowaniach.

Jednocześnie, zgodnie z zapisami Statutu PZŁ (§ 168 ust. 1), warunkiem podejmowania uchwał przez walne zgromadzenie członków koła jest wymagana obecność co najmniej połowy liczby członków danego organu. W przedstawionym przypadku jest istotne, czy podczas zgromadzenia było kworum (połowa członków koła). Jeżeli tak, to walne zgromadzenie mogło podejmować wiążące uchwały, natomiast w sytuacji, gdy wymaganej co najmniej połowy liczby członków koła w danym dniu na walnym nie było, wszystkie podjęte na tym walnym zgromadzeniu uchwały nie mają mocy prawnej i muszą zostać uchylone przez zarząd okręgowy. Statut PZŁ nie przewiduje możliwości unieważnienia walnego zgromadzenia jako takiego.

Inne pytania czytelników

Książka poza łowiskiem

W naszym kole książka ewidencji pobytu myśliwych na polowaniu indywidualnym jest wyłożona w prywatnej firmie łowczego, która jest zamkniętym obiektem w postaci zakładu produkcyjnego. Na

Odstrzał w strefie WAMTA

Według opinii zarządu naszego koła za odstrzał dzików w strefie WAMTA myśliwemu, który dokonał odstrzału, nie przysługuje kwota ryczałtu. Czy jest to postępowanie zgodne z prawem? Dodatkowo, kto ustala obszar tej strefy, w jakim celu i gdzie można znaleźć wytyczne w zakresie przebiegu granicy tej strefy?

Z nieważnym odstrzałem

Myśliwy otrzymał upoważnienie do wykonywania polowania indywidualnego wydane przez dzierżawcę obwodu z datą ważności upływającą 31.12.2017 r. W dniach 1 i 2 marca 2018 r. (tj. dwa miesiące po terminie) dokonał odstrzału dwóch dzików, których pozyskanie wpisał do książki ewidencji pobytu myśliwych na polowaniu indywidualnym.

Ile dla myśliwego

Nasze koło łowieckie dzierżawi obwody, w których ustanowiono strefę czerwoną, żółtą oraz WAMTA, ze względu na afrykański pomór świń. Za dziki z odstrzału sanitarnego skarbnik koła wypłaca ryczałt w proporcji 20 proc. dla myśliwego i 80 proc. dla koła. Z kolei cały ryczałt za dziki odstrzelone w ramach gospodarki łowieckiej zasila kasę koła. Czy takie postępowanie jest zgodne z prawem?