Do naszej redakcji każdego dnia napływa bardzo dużo pytań. Często prosi się nas o natychmiastową odpowiedź. Niestety, nie jesteśmy w stanie sprostać tym oczekiwaniom. Staramy się opisywać problemy, które nurtują dużą część czytelników, i wybierać najciekawsze z nich. W nagłych przypadkach należy się zgłaszać do ZG PZŁ bezpośrednio lub za naszym pośrednictwem: poczta@lowiec.pl.

Kto może z bronią

fot. Fotolia

Pytanie:

Czy w obecnych uwarunkowaniach prawnych można uzyskać pozwolenie na posiadanie myśliwskiej broni palnej przed ukończeniem 21. roku życia?

Odpowiedź:

Zgodnie z zapisami ustawy o broni i amunicji (art. 15 ust. 1) pozwolenia na broń nie wydaje się osobom niemającym ukończonych 21 lat. Jednocześnie przepisy cytowanej ustawy dopuszczają możliwość wydania pozwolenia na broń myśliwską osobie mającej ukończone 18 lat, pod warunkiem złożenia stosownego wniosku przez Polski Związek Łowiecki.

Zatem aby ubiegać się o pozwolenie na posiadanie myśliwskiej broni palnej przed ukończeniem 21 lat, należy zwrócić się do właściwego zarządu okręgowego o wydanie wniosku celem przedłożenia go w wydziale postępowań administracyjnych właściwej komendy Policji. Jednak należy liczyć się z tym, że zarząd okręgowy przed wydaniem wniosku zwróci się do koła łowieckiego, gdzie zainteresowany odbywał staż, o przesłanie opinii w tej kwestii i dopiero po uzyskaniu takiej opinii podejmie dalsze działania.

Decyzja o wydaniu wniosku podejmowana jest kolegialnie na posiedzeniu zarządu okręgowego i ma rangę uchwały. Jednocześnie podkreślić należy, że przedłożenie przez zainteresowanego opisanego wniosku w wydziale postępowań administracyjnych właściwej komendy Policji nie w każdym przypadku skutkować będzie wydaniem decyzji na posiadanie myśliwskiej broni palnej przed ukończeniem 21. roku życia.

Inne pytania czytelników

Między okręgami

Podczas studiów odbyłem staż w kole łowieckim, mającym obwód nieopodal uczelni, i zdałem egzaminy dla nowo wstępujących. Chciałem wstąpić do PZŁ jako członek niestowarzyszony, jednak nie mam stałego zameldowania w mieście, w którym studiuję. W zarządzie okręgowym usłyszałem, że w celu załatwienia mojej sprawy muszę zgłosić się do ZO PZŁ właściwego ze względu na miejsce zameldowania. Czy tak jest w rzeczywistości?

Odstrzał sanitarny

Jeden z obwodów łowieckich dzierżawionych przez nasze koło łowieckie znajduje się w tzw. strefie żółtej ze względu na występowanie ASF. W związku z tym zapewne

Przywilej czy obowiązek

Zarząd okręgowy nakazał kołom łowieckim zwiększenie odstrzału dzików w związku z afrykańskim pomorem świń. Zarząd koła zorganizował spotkanie, podczas którego została przekazana informacja o uchwale,

Kandydat na korytarzu

Stażysta w naszym kole po zakończeniu stażu i uzyskaniu uprawnień do wykonywania polowania zwrócił się z wnioskiem do zarządu koła o przyjęcie w poczet jego