Do naszej redakcji każdego dnia napływa bardzo dużo pytań. Często prosi się nas o natychmiastową odpowiedź. Niestety, nie jesteśmy w stanie sprostać tym oczekiwaniom. Staramy się opisywać problemy, które nurtują dużą część czytelników, i wybierać najciekawsze z nich. W nagłych przypadkach należy się zgłaszać do ZG PZŁ bezpośrednio lub za naszym pośrednictwem: poczta@lowiec.pl.

Kto może z bronią

fot. Fotolia

Pytanie:

Czy w obecnych uwarunkowaniach prawnych można uzyskać pozwolenie na posiadanie myśliwskiej broni palnej przed ukończeniem 21. roku życia?

Odpowiedź:

Zgodnie z zapisami ustawy o broni i amunicji (art. 15 ust. 1) pozwolenia na broń nie wydaje się osobom niemającym ukończonych 21 lat. Jednocześnie przepisy cytowanej ustawy dopuszczają możliwość wydania pozwolenia na broń myśliwską osobie mającej ukończone 18 lat, pod warunkiem złożenia stosownego wniosku przez Polski Związek Łowiecki.

Zatem aby ubiegać się o pozwolenie na posiadanie myśliwskiej broni palnej przed ukończeniem 21 lat, należy zwrócić się do właściwego zarządu okręgowego o wydanie wniosku celem przedłożenia go w wydziale postępowań administracyjnych właściwej komendy Policji. Jednak należy liczyć się z tym, że zarząd okręgowy przed wydaniem wniosku zwróci się do koła łowieckiego, gdzie zainteresowany odbywał staż, o przesłanie opinii w tej kwestii i dopiero po uzyskaniu takiej opinii podejmie dalsze działania.

Decyzja o wydaniu wniosku podejmowana jest kolegialnie na posiedzeniu zarządu okręgowego i ma rangę uchwały. Jednocześnie podkreślić należy, że przedłożenie przez zainteresowanego opisanego wniosku w wydziale postępowań administracyjnych właściwej komendy Policji nie w każdym przypadku skutkować będzie wydaniem decyzji na posiadanie myśliwskiej broni palnej przed ukończeniem 21. roku życia.

Inne pytania czytelników

Status rezydenta

Czy w myśl nowego Statutu Polskiego Związku Łowieckiego członkowie koła łowieckiego w liczbie co najmniej 1/3 mają prawo złożyć odwołanie od uchwały zarządu koła o nadaniu członkowi Polskiego Związku Łowieckiego, pretendentowi do koła, statusu rezydenta?

Zmiana adresu koła

Ponieważ sekretarz naszego koła zmienił adres zamieszkania, chcielibyśmy zmienić adres koła, aby wszelka korespondencja nadal przychodziła bezpośrednio do sekretarza. Czy uchwałę w tej sprawie musi podejmować walne zgromadzenie?

ASF a kwestia próbek

Czy myśliwi, których obwody łowieckie znalazły się w strefach występowania afrykańskiego pomoru świń, mają obowiązek pobierania próbek do badań laboratoryjnych z odstrzelonych i padłych dzików?

Szantaż łowczego

W tym roku łowczy okręgowy zażądał preliminarza budżetowego jako załącznika do sprawozdania z walnego zgromadzenia członków naszego koła, pod rygorem unieważnienia walnego zgromadzenia, mimo że