Do naszej redakcji każdego dnia napływa bardzo dużo pytań. Często prosi się nas o natychmiastową odpowiedź. Niestety, nie jesteśmy w stanie sprostać tym oczekiwaniom. Staramy się opisywać problemy, które nurtują dużą część czytelników, i wybierać najciekawsze z nich. W nagłych przypadkach należy się zgłaszać do ZG PZŁ bezpośrednio lub za naszym pośrednictwem: poczta@lowiec.pl.

Kto może z bronią

fot. Fotolia

Pytanie:

Czy w obecnych uwarunkowaniach prawnych można uzyskać pozwolenie na posiadanie myśliwskiej broni palnej przed ukończeniem 21. roku życia?

Odpowiedź:

Zgodnie z zapisami ustawy o broni i amunicji (art. 15 ust. 1) pozwolenia na broń nie wydaje się osobom niemającym ukończonych 21 lat. Jednocześnie przepisy cytowanej ustawy dopuszczają możliwość wydania pozwolenia na broń myśliwską osobie mającej ukończone 18 lat, pod warunkiem złożenia stosownego wniosku przez Polski Związek Łowiecki.

Zatem aby ubiegać się o pozwolenie na posiadanie myśliwskiej broni palnej przed ukończeniem 21 lat, należy zwrócić się do właściwego zarządu okręgowego o wydanie wniosku celem przedłożenia go w wydziale postępowań administracyjnych właściwej komendy Policji. Jednak należy liczyć się z tym, że zarząd okręgowy przed wydaniem wniosku zwróci się do koła łowieckiego, gdzie zainteresowany odbywał staż, o przesłanie opinii w tej kwestii i dopiero po uzyskaniu takiej opinii podejmie dalsze działania.

Decyzja o wydaniu wniosku podejmowana jest kolegialnie na posiedzeniu zarządu okręgowego i ma rangę uchwały. Jednocześnie podkreślić należy, że przedłożenie przez zainteresowanego opisanego wniosku w wydziale postępowań administracyjnych właściwej komendy Policji nie w każdym przypadku skutkować będzie wydaniem decyzji na posiadanie myśliwskiej broni palnej przed ukończeniem 21. roku życia.

Inne pytania czytelników

Tylko na własny użytek?

Zarząd naszego koła łowieckiego wprowadził przepis o odstrzale dzików wyłącznie na własny użytek, co skutkuje znaczącym spadkiem odstrzałów. Dodam, że dzierżawione obwody łowieckie leżą w strefach czerwonej i żółtej oraz w obszarze WAMTA afrykańskiego pomoru świń. Czy decyzja zarządu koła nie stoi w sprzeczności z zasadami walki z pomorem? Czy nie jest to działanie na szkodę koła?

Dzik na bażantach

W naszym kole łowieckim miał miejsce incydent, który zdaniem wielu członków był naruszeniem przepisów. Podczas polowania indywidualnego na bażanty wykonywanego przez trzech myśliwych z dwoma

Odstrzał sanitarny

Jeden z obwodów łowieckich dzierżawionych przez nasze koło łowieckie znajduje się w tzw. strefie żółtej ze względu na występowanie ASF. W związku z tym zapewne

ASF a kwestia próbek

Czy myśliwi, których obwody łowieckie znalazły się w strefach występowania afrykańskiego pomoru świń, mają obowiązek pobierania próbek do badań laboratoryjnych z odstrzelonych i padłych dzików?