Do naszej redakcji każdego dnia napływa bardzo dużo pytań. Często prosi się nas o natychmiastową odpowiedź. Niestety, nie jesteśmy w stanie sprostać tym oczekiwaniom. Staramy się opisywać problemy, które nurtują dużą część czytelników, i wybierać najciekawsze z nich. W nagłych przypadkach należy się zgłaszać do ZG PZŁ bezpośrednio lub za naszym pośrednictwem: poczta@lowiec.pl.

Kto może z bronią

fot. Fotolia

Pytanie:

Czy w obecnych uwarunkowaniach prawnych można uzyskać pozwolenie na posiadanie myśliwskiej broni palnej przed ukończeniem 21. roku życia?

Odpowiedź:

Zgodnie z zapisami ustawy o broni i amunicji (art. 15 ust. 1) pozwolenia na broń nie wydaje się osobom niemającym ukończonych 21 lat. Jednocześnie przepisy cytowanej ustawy dopuszczają możliwość wydania pozwolenia na broń myśliwską osobie mającej ukończone 18 lat, pod warunkiem złożenia stosownego wniosku przez Polski Związek Łowiecki.

Zatem aby ubiegać się o pozwolenie na posiadanie myśliwskiej broni palnej przed ukończeniem 21 lat, należy zwrócić się do właściwego zarządu okręgowego o wydanie wniosku celem przedłożenia go w wydziale postępowań administracyjnych właściwej komendy Policji. Jednak należy liczyć się z tym, że zarząd okręgowy przed wydaniem wniosku zwróci się do koła łowieckiego, gdzie zainteresowany odbywał staż, o przesłanie opinii w tej kwestii i dopiero po uzyskaniu takiej opinii podejmie dalsze działania.

Decyzja o wydaniu wniosku podejmowana jest kolegialnie na posiedzeniu zarządu okręgowego i ma rangę uchwały. Jednocześnie podkreślić należy, że przedłożenie przez zainteresowanego opisanego wniosku w wydziale postępowań administracyjnych właściwej komendy Policji nie w każdym przypadku skutkować będzie wydaniem decyzji na posiadanie myśliwskiej broni palnej przed ukończeniem 21. roku życia.

Inne pytania czytelników

Nowy stary prezes

Podczas zwyczajnego walnego zebrania członków koła prezes złożył rezygnację z pełnionej funkcji w trybie natychmiastowym, argumentując to przyczynami osobistymi. W związku z tym zwołane zostało

Spór o książkę

W moim kole łowieckim, dzierżawiącym dwa obwody łowieckie (polny i leśny), książka ewidencji pobytu na polowaniu indywidualnym w obwodzie polnym znajduje się na posesji strażnika łowieckiego. Jeśli zaś chodzi o obwód leśny, to prezes i łowczy koła stoją na stanowisku, że książka musi znajdować się na posesji Administracji Lasów Państwowych, czyli de facto u leśniczego, który nie jest członkiem naszego koła. Jest to miejsce, do którego dojazd jest utrudniony, skutkiem czego wpis sprawia wiele kłopotów i jest czasochłonny. Czy taka interpretacja przepisów przez prezesa i łowczego jest poprawna?

Oświadczenie lustracyjne

Podczas walnego zgromadzenia w moim kole łowieckim odbyło się głosowanie nad wyborem nowego prezesa (poprzedni zrezygnował ze stanowiska). Jedynym kandydatem na tę funkcję był łowczy

Kandydat na korytarzu

Stażysta w naszym kole po zakończeniu stażu i uzyskaniu uprawnień do wykonywania polowania zwrócił się z wnioskiem do zarządu koła o przyjęcie w poczet jego