Do naszej redakcji każdego dnia napływa bardzo dużo pytań. Często prosi się nas o natychmiastową odpowiedź. Niestety, nie jesteśmy w stanie sprostać tym oczekiwaniom. Staramy się opisywać problemy, które nurtują dużą część czytelników, i wybierać najciekawsze z nich. W nagłych przypadkach należy się zgłaszać do ZG PZŁ bezpośrednio lub za naszym pośrednictwem: poczta@lowiec.pl.

Między okręgami

fot. Shutterstock

Pytanie:

Podczas studiów odbyłem staż w kole łowieckim, mającym obwód nieopodal uczelni, i zdałem egzaminy dla nowo wstępujących. Chciałem wstąpić do PZŁ jako członek niestowarzyszony, jednak nie mam stałego zameldowania w mieście, w którym studiuję. W zarządzie okręgowym usłyszałem, że w celu załatwienia mojej sprawy muszę zgłosić się do ZO PZŁ właściwego ze względu na miejsce zameldowania. Czy tak jest w rzeczywistości?

Odpowiedź:

Opisana sytuacja wynika z błędnej interpretacji przepisów Statutu PZŁ przez pracowników zarządu okręgowego. Zarówno kurs, jak i egzaminy można odbyć w wybranym przez siebie okręgu. Zgodnie z załącznikiem do uchwały nr 25/2016 ZG PZŁ wymaga to jedynie zgody przewodniczącego zarządu właściwego dla miejsca zamieszkania osoby, która chce dokonać tych czynności w innym ZO PZŁ. Chodzi tu o czynność administracyjną, a wszelkie formalności w tym względzie załatwiane są w systemie informatycznym Zrzeszenia.
Jeżeli chodzi o wstąpienie do PZŁ, to wszelkie kwestie formalne wynikają z postanowień statutu – w § 5 ust. 3 znajdziemy informację, że zarówno deklarację członkowską, jak i wpisowe składa się w zarządzie okręgowym właściwym ze względu na miejsce stałego zamieszkania, a nie zameldowania. Potwierdza to również druk deklaracji członkowskiej, stanowiący załącznik nr 1 do statutu – należy uzupełnić rubrykę informującą o miejscu stałego zamieszkania, a nie zameldowania. Obecnie zniesiony został obowiązek meldunkowy, a zatem opisane przez Czytelnika działanie zarządu okręgowego uznać należy za nieuprawnione.

Podstawa prawna: Załącznik do uchwały nr 25/2016 ZG PZŁ oraz § 5 ust. 3 Statutu PZŁ.

Inne pytania czytelników

Biegły szacuje

Jestem członkiem koła łowieckiego od ponad 20 lat. Szacuję szkody wyrządzone przez zwierzynę w uprawach rolnych. W ciągu ostatnich dwóch lat ze względu na rosnącą

Patowa sytuacja

Zarząd koła liczy czterech członków: prezes sprawujący dodatkowo funkcję sekretarza, łowczy, skarbnik i podłowczy. Czy możliwe jest podjęcie uchwały, jeżeli głosy rozkładają się 2:2, tzn. czy głos prezesa jest przeważający? Co w przypadku, jeżeli głos prezesa nie jest przeważający: czy to oznacza paraliż zarządu w podejmowaniu każdej uchwały stosunkiem głosów 2:2?

Sprawozdanie komisji rewizyjnej

Podczas ostatniego walnego zgromadzenia w moim kole łowieckim komisja rewizyjna nie przedstawiła sprawozdania z kontroli działalności zarządu. Czy w takich okolicznościach można poddać pod głosowanie wniosek o udzielenie absolutorium? Czy w przypadku podjęcia takiej uchwały jest ona prawomocna?

Wpisowe na raty

Czy walne zgromadzenie może podjąć uchwałę o rozłożeniu na raty wpisowego do koła albo zamienieniu go na prace gospodarcze w kole?