Do naszej redakcji każdego dnia napływa bardzo dużo pytań. Często prosi się nas o natychmiastową odpowiedź. Niestety, nie jesteśmy w stanie sprostać tym oczekiwaniom. Staramy się opisywać problemy, które nurtują dużą część czytelników, i wybierać najciekawsze z nich. W nagłych przypadkach należy się zgłaszać do ZG PZŁ bezpośrednio lub za naszym pośrednictwem: poczta@lowiec.pl.

„Okazyjny” zakup

fot. Alamy

Pytanie:

Zarząd mojego koła na jednym ze swych posiedzeń podjął uchwałę o zakupie gruntu o powierzchni 0,25 ha z przeznaczeniem na poletko łowieckie. Wydatkował na ten cel kwotę 4,5 tys. złotych, która nie była uwzględniona w preliminarzu budżetowym na dany rok. Prezes tłumaczy, że była to „okazja” i zabrakło czasu na zwołanie walnego zgromadzenia w tej kwestii. Jak należy ocenić takie postępowanie zarządu i czy jest możliwość wyciągnięcia konsekwencji wobec członków zarządu koła?

Odpowiedź:

W opisanej przez czytelnika kwestii mamy do czynienia z ewidentnym naruszeniem zasad kompetencyjności organu koła, jakim jest jego zarząd. Zgodnie z postanowieniami statutu do wyłącznej kompetencji walnego zgromadzenia należy podejmowanie uchwał w sprawie nabywania i zbywania nieruchomości (§ 36 pkt 13 Statutu PZŁ). Zatem działanie zarządu koła w zakresie zakupu gruntu, mimo – jak to zostało zaznaczone – sytuacji okazyjnej, było nieuprawnione. Dodatkowo opisana kwota wydatku nie została ujęta w preliminarzu budżetowym, a tym samym zarząd koła naruszył dyscyplinę finansową ustaloną przez walne zgromadzenie, będące najwyższą władzą w kole łowieckim. Jednocześnie zastanawiające jest, w jaki sposób sporządzono akt notarialny tego zakupu, bez stosownej uchwały walnego zgromadzenia (chyba że go nie sporządzono). Jeżeli chodzi o konsekwencje wobec członków zarządu koła, to może je wyciągnąć zarząd okręgowy (§ 104 ust. 3 Statutu PZŁ). Mogą mieć też zastosowanie przepisy dyscyplinarne ujęte w ustawie Prawo łowieckie (art. 35b ust. 1 pkt 2).

Podstawa prawna: § 36 pkt 13, § 104 ust. 3 Statutu PZŁ; art. 35b ust. 1 pkt 2 ustawy Prawo łowieckie.

Inne pytania czytelników

Jak długo na łowach?

Zarząd mojego koła podjął uchwałę, że myśliwy wykonujący polowanie indywidualne nie może przebywać jednorazowo w łowisku dłużej niż 12 godzin. Czy na podstawie statutu zarząd koła ma możliwość podjęcia uchwały określającej maksymalną liczbę godzin, jakie myśliwy może spędzić w łowisku w czasie wykonywania polowania?

Jednostka zbożowa

W procedurze szacowania szkód w uprawach kukurydzy z przeznaczeniem na zieloną masę koledzy z koła zajmujący się szacowaniem, celem wyceny strat, stosują jednostkę przeliczeniową, którą

Zaświadczenie o kolizji

Do zarządu koła zwracają się poszkodowani w wypadkach drogowych z udziałem zwierzyny, do których doszło na terenie naszego obwodu, z prośbami o wydanie zaświadczeń. Czy mamy taki obowiązek? Nadmieniam, że otrzymaliśmy wezwanie do zapłaty wraz kosztorysem remontu samochodu. Jak postępować w takich przypadkach?

Przyjęcie do koła

Zarząd naszego koła łowieckiego liczy czterech członków. Jedno z posiedzeń, które miało miejsce w lipcu tego roku, odbyło się w składzie dwuosobowym (pozostałych dwóch członków zarządu, przebywających na urlopie, nie powiadomiono). Podczas posiedzenia podjęto uchwałę o przyjęciu do koła nowego członka. Czy było to zgodne z przepisami prawa?