Do naszej redakcji każdego dnia napływa bardzo dużo pytań. Często prosi się nas o natychmiastową odpowiedź. Niestety, nie jesteśmy w stanie sprostać tym oczekiwaniom. Staramy się opisywać problemy, które nurtują dużą część czytelników, i wybierać najciekawsze z nich. W nagłych przypadkach należy się zgłaszać do ZG PZŁ bezpośrednio lub za naszym pośrednictwem: poczta@lowiec.pl.

Przyjęcie do koła

fot. Shutterstock

Pytanie:

Zarząd naszego koła łowieckiego liczy czterech członków. Jedno z posiedzeń, które miało miejsce w lipcu tego roku, odbyło się w składzie dwuosobowym (pozostałych dwóch członków zarządu, przebywających na urlopie, nie powiadomiono). Podczas posiedzenia podjęto uchwałę o przyjęciu do koła nowego członka. Czy było to zgodne z przepisami prawa?

Odpowiedź:

Zgodnie z zapisami Statutu PZŁ przyjęcie członka do koła zastrzeżone jest do wyłącznej kompetencji zarządu koła (§ 25 ust. 2 w powiązaniu z § 47 pkt 6). Wskazać należy, że zgodnie z § 111 ust. 1 Statutu PZŁ organy Zrzeszenia i koła podejmują swoje uchwały zwykłą większością głosów (poza sytuacjami wyjątkowymi wymienionymi w statucie). Jeśli chodzi o przyjęcie do koła, to następuje ono w drodze głosowania przy zwykłej większości głosów. Uchwała taka może zostać podjęta wyłącznie w obecności co najmniej połowy liczby członków wymienionego organu koła (mówimy tu o kworum).

W opisanej przez czytelnika sytuacji mamy do czynienia z osobliwym zachowaniem zarządu koła, a głównie jego prezesa. Zgodnie z postanowieniami statutu posiedzenia zarządu koła zwołuje i prowadzi prezes, a w przypadku jego nieobecności inny członek zarządu, upoważniony wcześniej przez zarząd koła. Jednocześnie statut precyzuje formę proceduralną zwołania takiego posiedzenia. Następuje to przez zawiadomienie wszystkich członków zarządu na co najmniej dwa dni przed posiedzeniem. Zatem kwestię ważności uchwały podjętej przez zarząd w składzie dwuosobowym należy rozpatrywać w dwu aspektach. Po pierwsze, zarząd obradując w składzie dwuosobowym wypełnił statutowy obowiązek związany z wymaganą liczbą osób potrzebnych do podejmowania ważnych uchwał. Tym samym tak podjęta uchwała o przyjęciu do koła, jeżeli nie zostało od niej złożone terminowo odwołanie, mogłaby być obowiązująca. Jednak – i to drugi aspekt sprawy – posiedzenie zarządu, na którym podjęto problematyczną uchwałę, odbyło się niezgodnie z prawem. W świetle opisanych przez czytelnika faktów związanych z niepowiadomieniem dwóch członków zarządu o planowanym posiedzeniu mamy do czynienia z naruszeniem postanowień Statutu PZŁ zawartych w § 46 ust. 4. Z cytowanego przepisu wynika bowiem jasno, że zarząd koła może podejmować uchwały wyłącznie w obecności zwołujących i pod warunkiem prawidłowego zwołania posiedzenia. Tym samym uchwała o przyjęciu do koła podjęta została z naruszeniem norm statutowych i powinna zostać uchylona lub powinno nastąpić stwierdzenie jej nieważności przez właściwy zarząd okręgowy w ramach nadzoru nad kołami łowieckimi (§ 118 ust. 2 Statutu PZŁ).

Podstawa prawna: § 46 ust. 4 Statutu PZŁ

Inne pytania czytelników

„Okazyjny” zakup

Zarząd mojego koła na jednym ze swych posiedzeń podjął uchwałę o zakupie gruntu o powierzchni 0,25 ha z przeznaczeniem na poletko łowieckie. Wydatkował na ten cel kwotę 4,5 tys. złotych, która nie była uwzględniona w preliminarzu budżetowym na dany rok. Prezes tłumaczy, że była to „okazja” i zabrakło czasu na zwołanie walnego zgromadzenia w tej kwestii. Jak należy ocenić takie postępowanie zarządu i czy jest możliwość wyciągnięcia konsekwencji wobec członków zarządu koła?

Szantaż łowczego

W tym roku łowczy okręgowy zażądał preliminarza budżetowego jako załącznika do sprawozdania z walnego zgromadzenia członków naszego koła, pod rygorem unieważnienia walnego zgromadzenia, mimo że

Odstrzał sanitarny

Jeden z obwodów łowieckich dzierżawionych przez nasze koło łowieckie znajduje się w tzw. strefie żółtej ze względu na występowanie ASF. W związku z tym zapewne

Dzik na bażantach

W naszym kole łowieckim miał miejsce incydent, który zdaniem wielu członków był naruszeniem przepisów. Podczas polowania indywidualnego na bażanty wykonywanego przez trzech myśliwych z dwoma