Do naszej redakcji każdego dnia napływa bardzo dużo pytań. Często prosi się nas o natychmiastową odpowiedź. Niestety, nie jesteśmy w stanie sprostać tym oczekiwaniom. Staramy się opisywać problemy, które nurtują dużą część czytelników, i wybierać najciekawsze z nich. W nagłych przypadkach należy się zgłaszać do ZG PZŁ bezpośrednio lub za naszym pośrednictwem: poczta@lowiec.pl.

Skutki niepowiadomienia

Pytanie:

Co się stanie, jeżeli zarząd koła, nie stosując się do paragrafu 25 pkt 3 Statutu PZŁ, nie powiadomi w ciągu 30 dni członków koła o podjęciu uchwały o przyjęciu nowego członka do koła łowieckiego? Jakie są tego skutki prawne?

Odpowiedź:

Zgodnie z przepisami obowiązującego statutu, zarząd koła ma obowiązek powiadomić wszystkich członków koła drogą elektroniczną lub w inny sposób określony przez walne zgromadzenie o podjęciu uchwały o przyjęciu do koła nowego członka. Wymóg ten powinien zostać zrealizowany w ciągu 30 dni od daty podjęcia uchwały o przyjęciu. W sytuacji, gdy zarząd koła nie wypełnił opisanego statutowego obowiązku, jego członkowie lub ewentualnie osoba odpowiedzialna w zarządzie za przeprowadzenie tego rodzaju czynności, zgodnie z kompetencjami poszczególnych członków zarządu opisanymi w § 48 statutu, powinni zostać pociągnięci do odpowiedzialności dyscyplinarnej przed rzecznikiem dyscyplinarnym. Uwarunkowane jest to przepisami zawartymi w art. 35b ust. 1 pkt 2 ustawy Prawo łowieckie – tego rodzaju zachowanie zdecydowanie podlega pod kategorię przewinienia łowieckiego. Dodajmy, że jeżeli uchwała nie została uchylona, a tak jest w opisanym przypadku, to należy ją uznać za obowiązującą. Jedynym możliwym rozwiązaniem jest złożenie wniosku o jej uchylenie w trybie nadzoru przez właściwy zarząd okręgowy, bo przy procedowaniu zostały naruszone przepisy Statutu PZŁ.

Podstawa prawna: art. 35b ust. 1 pkt 2 ustawy Prawo łowieckie

Inne pytania czytelników

Nowe szafy na broń

Na zebraniu naszego koła, zorganizowanym przy okazji rozpoczęcia sezonu łowieckiego na kaczki, łowczy koła mówił o konieczności wymiany dotychczas posiadanych szaf do przechowywania broni. Proszę o interpretację przepisów w tym zakresie.

Między okręgami

Podczas studiów odbyłem staż w kole łowieckim, mającym obwód nieopodal uczelni, i zdałem egzaminy dla nowo wstępujących. Chciałem wstąpić do PZŁ jako członek niestowarzyszony, jednak nie mam stałego zameldowania w mieście, w którym studiuję. W zarządzie okręgowym usłyszałem, że w celu załatwienia mojej sprawy muszę zgłosić się do ZO PZŁ właściwego ze względu na miejsce zameldowania. Czy tak jest w rzeczywistości?

Na własny użytek

Czy myśliwy jest zobowiązany powiadomić zarząd koła o ubitej zwierzynie przeznaczonej na użytek własny? Nadmienię, że w naszym kole nie zostało to unormowane żadną uchwałą.

Dzik na bażantach

W naszym kole łowieckim miał miejsce incydent, który zdaniem wielu członków był naruszeniem przepisów. Podczas polowania indywidualnego na bażanty wykonywanego przez trzech myśliwych z dwoma