Do naszej redakcji każdego dnia napływa bardzo dużo pytań. Często prosi się nas o natychmiastową odpowiedź. Niestety, nie jesteśmy w stanie sprostać tym oczekiwaniom. Staramy się opisywać problemy, które nurtują dużą część czytelników, i wybierać najciekawsze z nich. W nagłych przypadkach należy się zgłaszać do ZG PZŁ bezpośrednio lub za naszym pośrednictwem: poczta@lowiec.pl.

Skutki niepowiadomienia

Pytanie:

Co się stanie, jeżeli zarząd koła, nie stosując się do paragrafu 25 pkt 3 Statutu PZŁ, nie powiadomi w ciągu 30 dni członków koła o podjęciu uchwały o przyjęciu nowego członka do koła łowieckiego? Jakie są tego skutki prawne?

Odpowiedź:

Zgodnie z przepisami obowiązującego statutu, zarząd koła ma obowiązek powiadomić wszystkich członków koła drogą elektroniczną lub w inny sposób określony przez walne zgromadzenie o podjęciu uchwały o przyjęciu do koła nowego członka. Wymóg ten powinien zostać zrealizowany w ciągu 30 dni od daty podjęcia uchwały o przyjęciu. W sytuacji, gdy zarząd koła nie wypełnił opisanego statutowego obowiązku, jego członkowie lub ewentualnie osoba odpowiedzialna w zarządzie za przeprowadzenie tego rodzaju czynności, zgodnie z kompetencjami poszczególnych członków zarządu opisanymi w § 48 statutu, powinni zostać pociągnięci do odpowiedzialności dyscyplinarnej przed rzecznikiem dyscyplinarnym. Uwarunkowane jest to przepisami zawartymi w art. 35b ust. 1 pkt 2 ustawy Prawo łowieckie – tego rodzaju zachowanie zdecydowanie podlega pod kategorię przewinienia łowieckiego. Dodajmy, że jeżeli uchwała nie została uchylona, a tak jest w opisanym przypadku, to należy ją uznać za obowiązującą. Jedynym możliwym rozwiązaniem jest złożenie wniosku o jej uchylenie w trybie nadzoru przez właściwy zarząd okręgowy, bo przy procedowaniu zostały naruszone przepisy Statutu PZŁ.

Podstawa prawna: art. 35b ust. 1 pkt 2 ustawy Prawo łowieckie

Inne pytania czytelników

Odpłatność za trofeum

Walne zgromadzenie w moim kole łowieckim podjęło uchwałę o tym, że trofeum samca jelenia i sarny stanowi własność koła łowieckiego i może być myśliwemu odstąpione

Broń na siedzeniu

Jeden z członków naszego koła nie mieszka na terenie dzierżawionego przez nas obwodu, tylko sąsiedniego. Według myśliwych z koła dzierżawiącego sąsiedni obwód łowiecki notorycznie przemieszcza się przez ich łowisko z bronią bez futerału, leżącą na tylnym siedzeniu samochodu. A nie ma upoważnienia do wykonywania polowania w tym obwodzie. Na jakie sankcje karne myśliwy ten jest narażony?

Patowa sytuacja

Zarząd koła liczy czterech członków: prezes sprawujący dodatkowo funkcję sekretarza, łowczy, skarbnik i podłowczy. Czy możliwe jest podjęcie uchwały, jeżeli głosy rozkładają się 2:2, tzn. czy głos prezesa jest przeważający? Co w przypadku, jeżeli głos prezesa nie jest przeważający: czy to oznacza paraliż zarządu w podejmowaniu każdej uchwały stosunkiem głosów 2:2?

Protokół z walnego

Z poprzedniego walnego zgromadzenia – odbytego w czerwcu 2018 r. – został sporządzony protokół, a następnie zgodnie z dotychczasowymi przepisami chcieliśmy zatwierdzić protokół na najbliższym