Do naszej redakcji każdego dnia napływa bardzo dużo pytań. Często prosi się nas o natychmiastową odpowiedź. Niestety, nie jesteśmy w stanie sprostać tym oczekiwaniom. Staramy się opisywać problemy, które nurtują dużą część czytelników, i wybierać najciekawsze z nich. W nagłych przypadkach należy się zgłaszać do ZG PZŁ bezpośrednio lub za naszym pośrednictwem: poczta@lowiec.pl.

Sprawozdanie komisji rewizyjnej

Pytanie:

Podczas ostatniego walnego zgromadzenia w moim kole łowieckim komisja rewizyjna nie przedstawiła sprawozdania z kontroli działalności zarządu. Czy w takich okolicznościach można poddać pod głosowanie wniosek o udzielenie absolutorium? Czy w przypadku podjęcia takiej uchwały jest ona prawomocna?

Odpowiedź:

Zgodnie z § 52 ust. 1 Statutu PZŁ komisja rewizyjna koła jest obowiązana dokonać kontroli działalności zarządu koła, w tym dokumentacji finansowo-księgowej, co najmniej raz w roku. Tego rodzaju zapis wskazuje, że przepis ten jest bezwzględnie obowiązujący, a wyniki tego rodzaju kontroli powinny być przedstawione członkom koła podczas obrad walnego zgromadzenia. Wraz w protokołem z przeprowadzonej kontroli komisja powinna złożyć również wniosek o udzielenie bądź nieudzielenie absolutorium członkom zarządu koła. W sytuacji gdy walne zgromadzenie nie zostało zapoznane z wynikami kontroli, głosowanie o udzielenie absolutorium członkom zarządu nie powinno zostać przeprowadzone. Niemniej jednak, gdy podjęto taką uchwałę, powinna być ona uchylona w ramach statutowego prawa nadzoru przez właściwy zarząd okręgowy.

Podstawa prawna: § 52 ust. 1 Statutu PZŁ.

Inne pytania czytelników

Zawieszony na walnym

Zarząd koła zawiesił mnie w prawach członka koła na rok. Nie odwoływałem się od tej decyzji i uchwała o zawieszeniu stała się prawomocna. W czasie,

Pechowy płot

Do naszego koła łowieckiego wpłynął wniosek o oszacowanie szkody w postaci zniszczenia przez dziki przydomowego ogrodzenia. Czy koło łowieckie ma obowiązek wynagradzania takich strat, a

Broń na siedzeniu

Jeden z członków naszego koła nie mieszka na terenie dzierżawionego przez nas obwodu, tylko sąsiedniego. Według myśliwych z koła dzierżawiącego sąsiedni obwód łowiecki notorycznie przemieszcza się przez ich łowisko z bronią bez futerału, leżącą na tylnym siedzeniu samochodu. A nie ma upoważnienia do wykonywania polowania w tym obwodzie. Na jakie sankcje karne myśliwy ten jest narażony?