Do naszej redakcji każdego dnia napływa bardzo dużo pytań. Często prosi się nas o natychmiastową odpowiedź. Niestety, nie jesteśmy w stanie sprostać tym oczekiwaniom. Staramy się opisywać problemy, które nurtują dużą część czytelników, i wybierać najciekawsze z nich. W nagłych przypadkach należy się zgłaszać do ZG PZŁ bezpośrednio lub za naszym pośrednictwem: poczta@lowiec.pl.

Sprawozdanie komisji rewizyjnej

Pytanie:

Podczas ostatniego walnego zgromadzenia w moim kole łowieckim komisja rewizyjna nie przedstawiła sprawozdania z kontroli działalności zarządu. Czy w takich okolicznościach można poddać pod głosowanie wniosek o udzielenie absolutorium? Czy w przypadku podjęcia takiej uchwały jest ona prawomocna?

Odpowiedź:

Zgodnie z § 52 ust. 1 Statutu PZŁ komisja rewizyjna koła jest obowiązana dokonać kontroli działalności zarządu koła, w tym dokumentacji finansowo-księgowej, co najmniej raz w roku. Tego rodzaju zapis wskazuje, że przepis ten jest bezwzględnie obowiązujący, a wyniki tego rodzaju kontroli powinny być przedstawione członkom koła podczas obrad walnego zgromadzenia. Wraz w protokołem z przeprowadzonej kontroli komisja powinna złożyć również wniosek o udzielenie bądź nieudzielenie absolutorium członkom zarządu koła. W sytuacji gdy walne zgromadzenie nie zostało zapoznane z wynikami kontroli, głosowanie o udzielenie absolutorium członkom zarządu nie powinno zostać przeprowadzone. Niemniej jednak, gdy podjęto taką uchwałę, powinna być ona uchylona w ramach statutowego prawa nadzoru przez właściwy zarząd okręgowy.

Podstawa prawna: § 52 ust. 1 Statutu PZŁ.

Inne pytania czytelników

Skarbnik bez broni

Czy myśliwy, któremu zostało cofnięte pozwolenie na posiadanie broni, może kandydować do zarządu, zostać wybranym i pełnić funkcję członka zarządu (skarbnika)?

Odstrzał sanitarny

Jeden z obwodów łowieckich dzierżawionych przez nasze koło łowieckie znajduje się w tzw. strefie żółtej ze względu na występowanie ASF. W związku z tym zapewne

Tajne posiedzenie

W naszym kole przewodniczący lub poszczególni członkowie komisji rewizyjnej koła mogą uczestniczyć w posiedzeniach zarządu. Jednak od pewnego czasu prezes wprowadził nowe rozwiązania – członek lub członkowie komisji rewizyjnej mogą uczestniczyć tylko w tzw. części jawnej posiedzenia zarządu, a na czas, kiedy prowadzone są obrady tajne, muszą opuścić posiedzenie. Argumentowane jest to od niedawna obwiązującymi przepisami RODO. Czy takie postępowanie jest słuszne?

Dystrybucja tusz zwierzyny

Czy zarząd koła łowieckiego może zabronić pobrania na użytek własny upolowanej sztuki zwierzyny grubej?