Do naszej redakcji każdego dnia napływa bardzo dużo pytań. Często prosi się nas o natychmiastową odpowiedź. Niestety, nie jesteśmy w stanie sprostać tym oczekiwaniom. Staramy się opisywać problemy, które nurtują dużą część czytelników, i wybierać najciekawsze z nich. W nagłych przypadkach należy się zgłaszać do ZG PZŁ bezpośrednio lub za naszym pośrednictwem: poczta@lowiec.pl.

Sprawozdanie komisji rewizyjnej

Pytanie:

Podczas ostatniego walnego zgromadzenia w moim kole łowieckim komisja rewizyjna nie przedstawiła sprawozdania z kontroli działalności zarządu. Czy w takich okolicznościach można poddać pod głosowanie wniosek o udzielenie absolutorium? Czy w przypadku podjęcia takiej uchwały jest ona prawomocna?

Odpowiedź:

Zgodnie z § 52 ust. 1 Statutu PZŁ komisja rewizyjna koła jest obowiązana dokonać kontroli działalności zarządu koła, w tym dokumentacji finansowo-księgowej, co najmniej raz w roku. Tego rodzaju zapis wskazuje, że przepis ten jest bezwzględnie obowiązujący, a wyniki tego rodzaju kontroli powinny być przedstawione członkom koła podczas obrad walnego zgromadzenia. Wraz w protokołem z przeprowadzonej kontroli komisja powinna złożyć również wniosek o udzielenie bądź nieudzielenie absolutorium członkom zarządu koła. W sytuacji gdy walne zgromadzenie nie zostało zapoznane z wynikami kontroli, głosowanie o udzielenie absolutorium członkom zarządu nie powinno zostać przeprowadzone. Niemniej jednak, gdy podjęto taką uchwałę, powinna być ona uchylona w ramach statutowego prawa nadzoru przez właściwy zarząd okręgowy.

Podstawa prawna: § 52 ust. 1 Statutu PZŁ.

Inne pytania czytelników

Komu odszkodowanie?

Drzewka uszkodzone przez zwierzynę muszę zastępować corocznie nowymi nasadzeniami, a koło łowieckie odmawia mi wypłaty odszkodowania lub chociażby częściowego udziału w ponoszonych przeze mnie kosztach. Czy jest to zgodne z prawem?

Swobodne oddanie głosu

Statut PZŁ przewiduje, że w przypadku tajnego głosowania musimy zapewnić „miejsce do swobodnego oddania głosu”. Czy mamy na walnym zrobić kabiny do głosowania jak podczas wyborów państwowych?

Jak długo na łowach?

Zarząd mojego koła podjął uchwałę, że myśliwy wykonujący polowanie indywidualne nie może przebywać jednorazowo w łowisku dłużej niż 12 godzin. Czy na podstawie statutu zarząd koła ma możliwość podjęcia uchwały określającej maksymalną liczbę godzin, jakie myśliwy może spędzić w łowisku w czasie wykonywania polowania?

Ambona a prace gospodarcze

Czy postawienie ambony powinno być zaliczone w poczet prac gospodarczych, które każdy myśliwy musi wykonać co roku na rzecz koła, i na jakiej zasadzie zostaje