Do naszej redakcji każdego dnia napływa bardzo dużo pytań. Często prosi się nas o natychmiastową odpowiedź. Niestety, nie jesteśmy w stanie sprostać tym oczekiwaniom. Staramy się opisywać problemy, które nurtują dużą część czytelników, i wybierać najciekawsze z nich. W nagłych przypadkach należy się zgłaszać do ZG PZŁ bezpośrednio lub za naszym pośrednictwem: poczta@lowiec.pl.

Status rezydenta

fot. Rafał Łapiński

Pytanie:

Czy w myśl nowego Statutu Polskiego Związku Łowieckiego członkowie koła łowieckiego w liczbie co najmniej 1/3 mają prawo złożyć odwołanie od uchwały zarządu koła o nadaniu członkowi Polskiego Związku Łowieckiego, pretendentowi do koła, statusu rezydenta?

Odpowiedź:

Zarówno w myśl przepisów poprzednio obowiązującego statutu, jak i obecnego przyjmowanie nowych członków do koła łowieckiego zastrzeżone zostało do kompetencji zarządu koła. Niemniej jednak przepisy statutu obowiązującego od 27 lutego 2019 roku wprowadziły jedną istotną w tym względzie zmianę. Mianowicie przy rozpatrywaniu deklaracji do koła jego zarząd może nadać zainteresowanemu członkowi Zrzeszenia status rezydenta w danym kole, z zastrzeżeniem, że okres rezydentury nie może być dłuższy niż trzy lata. Ze Statutu PZŁ nie wynika wprost, że nadanie statusu rezydenta jest równoznaczne z członkostwem w kole. Co więcej, statut przez zapis § 27 ust. 7 reguluje sposób postępowania w zakresie przyjęcia do koła po zakończeniu rezydentury.

Gdy analizujemy zakres praw osoby, której nadano status rezydenta, dostrzegamy, że odbiegają one od praw członka koła, zwłaszcza w zakresie prawa do pełnienia funkcji w organach koła (de facto rezydent nie ma biernego prawa wyborczego). Dodatkowo rezydent nie może głosować podczas obrad walnego zgromadzenia koła, a co za tym idzie – nie ma także czynnego prawa wyborczego, jak również nie może reprezentować koła na zewnątrz. Z kolei jeżeli chodzi o zakres obowiązków, to z wyjątkiem opłacenia wpisowego (w okresie rezydentury) musi się on wywiązać ze wszystkich pozostałych obowiązków, jak każdy inny członek koła.

Tym samym nadania statusu rezydenta w danym kole nie należy utożsamiać z przyjęciem do koła jako nowego członka. Dopiero po zakończeniu rezydentury zarząd koła podejmuje uchwałę o przyjęciu lub nieprzyjmowaniu takiego kandydata do koła. Tym samym w sytuacji, gdy osoba taka zostanie przyjęta do koła, dopiero wówczas zastosowanie znajdują zapisy § 25 ust. 5 statutu, mówiące o możliwości złożenia odwołania przez 1/3 członków koła od takiej decyzji zarządu.

Inne pytania czytelników

Kto wydzierżawi obwód?

Niedawno dowiedzieliśmy się, że kilkunastu myśliwych (w tym gronie znaleźli się członkowie naszego koła) założyło nowe koło łowieckie. Koło to zostało zarejestrowane przez zarząd okręgowy, mimo że nie dzierżawi żadnego obwodu łowieckiego. Prawdopodobnie myśliwi z tego koła będą w przyszłości starać się o jeden z trzech dzierżawionych przez nas obwodów łowieckich. Czy takie postępowanie jest zgodne z prawem?

Kto do lustracji

Podczas walnego zebrania członków naszego koła dwóch kolegów zrezygnowało z funkcji członków komisji rewizyjnej. Komisja była trzyosobowa. W ich miejsce wybrano dwóch innych kolegów, którzy

Zmiana adresu koła

Ponieważ sekretarz naszego koła zmienił adres zamieszkania, chcielibyśmy zmienić adres koła, aby wszelka korespondencja nadal przychodziła bezpośrednio do sekretarza. Czy uchwałę w tej sprawie musi podejmować walne zgromadzenie?

Jak długo na łowach?

Zarząd mojego koła podjął uchwałę, że myśliwy wykonujący polowanie indywidualne nie może przebywać jednorazowo w łowisku dłużej niż 12 godzin. Czy na podstawie statutu zarząd koła ma możliwość podjęcia uchwały określającej maksymalną liczbę godzin, jakie myśliwy może spędzić w łowisku w czasie wykonywania polowania?