Do naszej redakcji każdego dnia napływa bardzo dużo pytań. Często prosi się nas o natychmiastową odpowiedź. Niestety, nie jesteśmy w stanie sprostać tym oczekiwaniom. Staramy się opisywać problemy, które nurtują dużą część czytelników, i wybierać najciekawsze z nich. W nagłych przypadkach należy się zgłaszać do ZG PZŁ bezpośrednio lub za naszym pośrednictwem: poczta@lowiec.pl.

Status rezydenta

fot. Rafał Łapiński

Pytanie:

Czy w myśl nowego Statutu Polskiego Związku Łowieckiego członkowie koła łowieckiego w liczbie co najmniej 1/3 mają prawo złożyć odwołanie od uchwały zarządu koła o nadaniu członkowi Polskiego Związku Łowieckiego, pretendentowi do koła, statusu rezydenta?

Odpowiedź:

Zarówno w myśl przepisów poprzednio obowiązującego statutu, jak i obecnego przyjmowanie nowych członków do koła łowieckiego zastrzeżone zostało do kompetencji zarządu koła. Niemniej jednak przepisy statutu obowiązującego od 27 lutego 2019 roku wprowadziły jedną istotną w tym względzie zmianę. Mianowicie przy rozpatrywaniu deklaracji do koła jego zarząd może nadać zainteresowanemu członkowi Zrzeszenia status rezydenta w danym kole, z zastrzeżeniem, że okres rezydentury nie może być dłuższy niż trzy lata. Ze Statutu PZŁ nie wynika wprost, że nadanie statusu rezydenta jest równoznaczne z członkostwem w kole. Co więcej, statut przez zapis § 27 ust. 7 reguluje sposób postępowania w zakresie przyjęcia do koła po zakończeniu rezydentury.

Gdy analizujemy zakres praw osoby, której nadano status rezydenta, dostrzegamy, że odbiegają one od praw członka koła, zwłaszcza w zakresie prawa do pełnienia funkcji w organach koła (de facto rezydent nie ma biernego prawa wyborczego). Dodatkowo rezydent nie może głosować podczas obrad walnego zgromadzenia koła, a co za tym idzie – nie ma także czynnego prawa wyborczego, jak również nie może reprezentować koła na zewnątrz. Z kolei jeżeli chodzi o zakres obowiązków, to z wyjątkiem opłacenia wpisowego (w okresie rezydentury) musi się on wywiązać ze wszystkich pozostałych obowiązków, jak każdy inny członek koła.

Tym samym nadania statusu rezydenta w danym kole nie należy utożsamiać z przyjęciem do koła jako nowego członka. Dopiero po zakończeniu rezydentury zarząd koła podejmuje uchwałę o przyjęciu lub nieprzyjmowaniu takiego kandydata do koła. Tym samym w sytuacji, gdy osoba taka zostanie przyjęta do koła, dopiero wówczas zastosowanie znajdują zapisy § 25 ust. 5 statutu, mówiące o możliwości złożenia odwołania przez 1/3 członków koła od takiej decyzji zarządu.

Inne pytania czytelników

Podzielony ryczałt

Ze względu na zmieniające się prawo w zakresie odstrzału sanitarnego dzików oraz różną interpretację tych przepisów proszę o wyjaśnienie kwestii dotyczących pobierania opłaty od myśliwych

Kto do koła

Podczas walnego zgromadzenia naszego koła głosowano projekt uchwały mówiący o tym, że pierwszeństwo w przyjmowaniu do koła mają osoby, które odbywały u nas staż. Projekt ten został odrzucony, ale czy walne zgromadzenie w ogóle może podjąć taką uchwałę? Co by się stało, gdyby projekt uchwały uzyskał większość głosów?

Swobodne oddanie głosu

Statut PZŁ przewiduje, że w przypadku tajnego głosowania musimy zapewnić „miejsce do swobodnego oddania głosu”. Czy mamy na walnym zrobić kabiny do głosowania jak podczas wyborów państwowych?

Broń w terenówce

Czy myśliwy może przewozić w samochodzie rozładowaną broń poza futerałem podczas przejazdu przez swój obwód łowiecki, na którym posiada ważne upoważnienie do wykonywania polowania indywidualnego?