Do naszej redakcji każdego dnia napływa bardzo dużo pytań. Często prosi się nas o natychmiastową odpowiedź. Niestety, nie jesteśmy w stanie sprostać tym oczekiwaniom. Staramy się opisywać problemy, które nurtują dużą część czytelników, i wybierać najciekawsze z nich. W nagłych przypadkach należy się zgłaszać do ZG PZŁ bezpośrednio lub za naszym pośrednictwem: poczta@lowiec.pl.

Uprawnienia rezydenta

fot. Shutterstock

Pytanie:

Czy można ubiegać się o status rezydenta w kole łowieckim, nie zamierzając w przyszłości zostać jego członkiem? Czy status rezydenta jest formą członkostwa o ograniczonych uprawnieniach w kole?

Odpowiedź:

To kolejne pytanie dotyczące nowej formy przynależności do koła łowieckiego. Należy w tym miejscu wyjaśnić, że status rezydenta w kole łowieckim nadawany jest przez zarząd koła i nie występują statutowe podstawy do tego, aby to myśliwy decydował o takiej formie przynależności do koła.

Przyjęcie do koła następuje po spełnieniu wymagań formalnych – chodzi o członkostwo w Zrzeszeniu, złożenie deklaracji członkowskiej oraz uiszczenie wpisowego, jeżeli zostało ono uchwalone przez walne zgromadzenie. Przy podejmowaniu uchwały o przyjęciu, co jest zastrzeżone do wyłącznej kompetencji zarządu koła, to właśnie ten organ może nadać status rezydenta w danym kole łowieckim. Okres rezydentury nie może przekraczać 3 lat. Osoba taka jest zwolniona z uiszczenia wpisowego do koła. Tym samym starający się o przyjęcie do koła może zaznaczyć, że chce uzyskać status rezydenta, lecz zarząd koła nie musi się do tego wniosku przychylić.

Rezydentowi nie przysługuje czynne i bierne prawo wyborcze do organów koła i organów Zrzeszenia. W trakcie głosowań podczas walnych zgromadzeń rezydent nie ma prawa głosu, a tym samym nie może współdecydować o działalności koła. Osoba ze statusem rezydenta nie może także reprezentować koła na zewnątrz, w tym brać udziału w zawodach strzeleckich organizowanych przez organy Zrzeszenia. Rezydent natomiast musi się wywiązywać ze wszystkich obowiązków członka koła, z wyjątkiem opłaty wpisowego. Zatem jest to forma przynależności do koła o znacznie ograniczonych prawach, z niemal pełnym zakresem obowiązków członkowskich.

Podstawa prawna: §27 Statutu PZŁ

Inne pytania czytelników

Głosowanie tajne

Czy podczas obrad walnego zgromadzenia, bezpośrednio przed głosowaniem nad uchwałą o zakupie nieruchomości, można zgłosić wniosek o przeprowadzenie głosowania tajnego? A jeśli nie, to kiedy należy zgłosić taki wniosek?

Kwestia pierwszeństwa

Jak należy traktować przepisy znowelizowanej ustawy łowieckiej w zakresie pierwszeństwa w przyjmowaniu nowych członków do koła łowieckiego i jakie ewentualnie grożą konsekwencję za ich niespełnienie?

Kwota wpisowego

Jakie są zasady określania wpisowego do Polskiego Związku Łowieckiego i czy funkcjonuje pojęcie wpisowego ulgowego dla osób posiadających prawo do ulgowych składek na rzecz Zrzeszenia.

Broń na siedzeniu

Jeden z członków naszego koła nie mieszka na terenie dzierżawionego przez nas obwodu, tylko sąsiedniego. Według myśliwych z koła dzierżawiącego sąsiedni obwód łowiecki notorycznie przemieszcza się przez ich łowisko z bronią bez futerału, leżącą na tylnym siedzeniu samochodu. A nie ma upoważnienia do wykonywania polowania w tym obwodzie. Na jakie sankcje karne myśliwy ten jest narażony?