Do naszej redakcji każdego dnia napływa bardzo dużo pytań. Często prosi się nas o natychmiastową odpowiedź. Niestety, nie jesteśmy w stanie sprostać tym oczekiwaniom. Staramy się opisywać problemy, które nurtują dużą część czytelników, i wybierać najciekawsze z nich. W nagłych przypadkach należy się zgłaszać do ZG PZŁ bezpośrednio lub za naszym pośrednictwem: poczta@lowiec.pl.

Uprawnienia rezydenta

fot. Shutterstock

Pytanie:

Czy można ubiegać się o status rezydenta w kole łowieckim, nie zamierzając w przyszłości zostać jego członkiem? Czy status rezydenta jest formą członkostwa o ograniczonych uprawnieniach w kole?

Odpowiedź:

To kolejne pytanie dotyczące nowej formy przynależności do koła łowieckiego. Należy w tym miejscu wyjaśnić, że status rezydenta w kole łowieckim nadawany jest przez zarząd koła i nie występują statutowe podstawy do tego, aby to myśliwy decydował o takiej formie przynależności do koła.

Przyjęcie do koła następuje po spełnieniu wymagań formalnych – chodzi o członkostwo w Zrzeszeniu, złożenie deklaracji członkowskiej oraz uiszczenie wpisowego, jeżeli zostało ono uchwalone przez walne zgromadzenie. Przy podejmowaniu uchwały o przyjęciu, co jest zastrzeżone do wyłącznej kompetencji zarządu koła, to właśnie ten organ może nadać status rezydenta w danym kole łowieckim. Okres rezydentury nie może przekraczać 3 lat. Osoba taka jest zwolniona z uiszczenia wpisowego do koła. Tym samym starający się o przyjęcie do koła może zaznaczyć, że chce uzyskać status rezydenta, lecz zarząd koła nie musi się do tego wniosku przychylić.

Rezydentowi nie przysługuje czynne i bierne prawo wyborcze do organów koła i organów Zrzeszenia. W trakcie głosowań podczas walnych zgromadzeń rezydent nie ma prawa głosu, a tym samym nie może współdecydować o działalności koła. Osoba ze statusem rezydenta nie może także reprezentować koła na zewnątrz, w tym brać udziału w zawodach strzeleckich organizowanych przez organy Zrzeszenia. Rezydent natomiast musi się wywiązywać ze wszystkich obowiązków członka koła, z wyjątkiem opłaty wpisowego. Zatem jest to forma przynależności do koła o znacznie ograniczonych prawach, z niemal pełnym zakresem obowiązków członkowskich.

Podstawa prawna: §27 Statutu PZŁ

Inne pytania czytelników

Książka poza łowiskiem

W naszym kole książka ewidencji pobytu myśliwych na polowaniu indywidualnym jest wyłożona w prywatnej firmie łowczego, która jest zamkniętym obiektem w postaci zakładu produkcyjnego. Na

Tylko na własny użytek?

Zarząd naszego koła łowieckiego wprowadził przepis o odstrzale dzików wyłącznie na własny użytek, co skutkuje znaczącym spadkiem odstrzałów. Dodam, że dzierżawione obwody łowieckie leżą w strefach czerwonej i żółtej oraz w obszarze WAMTA afrykańskiego pomoru świń. Czy decyzja zarządu koła nie stoi w sprzeczności z zasadami walki z pomorem? Czy nie jest to działanie na szkodę koła?

Żona na stażu

Proszę o interpretację paragrafu 111 pkt 6 Statutu PZŁ. Zarząd koła ma podjąć uchwałę dotyczącą zaliczenia stażu kandydackiego żonie łowczego. W skład zarządu wchodzi pięć osób, z których dwie głosują przeciw zaliczeniu, a trzy – w tej liczbie jest łowczy, a jednocześnie mąż kandydatki – głosują za zaliczeniem stażu. Jak interpretować taki wynik? Czy łowczy – mąż kandydatki – powinien brać udział w głosowaniu? Jeśli nie, to czy wynik dwa przeciwko dwóm głosom powoduje odrzucenie wniosku o zaliczenie stażu?

Przyjęcie do koła

Zarząd naszego koła łowieckiego liczy czterech członków. Jedno z posiedzeń, które miało miejsce w lipcu tego roku, odbyło się w składzie dwuosobowym (pozostałych dwóch członków zarządu, przebywających na urlopie, nie powiadomiono). Podczas posiedzenia podjęto uchwałę o przyjęciu do koła nowego członka. Czy było to zgodne z przepisami prawa?