Do naszej redakcji każdego dnia napływa bardzo dużo pytań. Często prosi się nas o natychmiastową odpowiedź. Niestety, nie jesteśmy w stanie sprostać tym oczekiwaniom. Staramy się opisywać problemy, które nurtują dużą część czytelników, i wybierać najciekawsze z nich. W nagłych przypadkach należy się zgłaszać do ZG PZŁ bezpośrednio lub za naszym pośrednictwem: poczta@lowiec.pl.

W ilu zarządach?

Pytanie:

Czy w świetle nowego Statutu PZŁ osoba będąca członkiem dwóch kół łowieckich może zostać wybrana jednocześnie do zarządu jednego i drugiego koła? Czy może sprawować w tym samym czasie funkcje w jednym i drugim kole?

Odpowiedź:

Według przepisów obecnie obowiązującego statutu nie występuje rozróżnienie na koła macierzyste i niemacierzyste, a tym samym przepisy te wprowadziły możliwość przynależności do wielu kół łowieckich, bez konieczności wskazania koła macierzystego. Zatem członkowie Zrzeszenia należący do wielu kół we wszystkich mają równe prawa. Jednym z tych praw jest czynne i bierne prawo wyborcze (§ 28 pkt 1 Statutu PZŁ). Tym samym osoba należąca do więcej niż jednego koła może we wszystkich z nich korzystać z biernego prawa wyborczego, czyli zostać wybraną do organów koła, tj. zarządu lub komisji rewizyjnej.
§ 24 pkt 3 Statutu PZŁ wskazuje, że myśliwy należący do wielu kół łowieckich przekazuje właściwemu zarządowi okręgowemu informację o kole, za pośrednictwem którego będzie uiszczał składki członkowskie. Wynika to także z zapisów § 124 ust. 4 statutu. Jednocześnie wskazać należy, że możliwość przynależności jednego myśliwego do wielu kół łowieckich, przy wyeliminowaniu koła macierzystego, spowodowała jeszcze inne niejasności, które zostały doprecyzowane przez Zarząd Główny PZŁ pismem z 6 marca 2019 roku. Mianowicie statut nie doprecyzował zagadnienia związanego z reprezentowaniem koła łowieckiego przez delegata na okręgowym zjeździe delegatów, jak również reprezentowania koła podczas niektórych zawodów strzeleckich. W tej sytuacji Zarząd Główny PZŁ przyjął, że to myśliwy ma zadeklarować we właściwym zarządzie okręgowym, które koło chce w takich sytuacjach reprezentować.

Inne pytania czytelników

Dystrybucja tusz zwierzyny

Czy zarząd koła łowieckiego może zabronić pobrania na użytek własny upolowanej sztuki zwierzyny grubej?

Między okręgami

Podczas studiów odbyłem staż w kole łowieckim, mającym obwód nieopodal uczelni, i zdałem egzaminy dla nowo wstępujących. Chciałem wstąpić do PZŁ jako członek niestowarzyszony, jednak nie mam stałego zameldowania w mieście, w którym studiuję. W zarządzie okręgowym usłyszałem, że w celu załatwienia mojej sprawy muszę zgłosić się do ZO PZŁ właściwego ze względu na miejsce zameldowania. Czy tak jest w rzeczywistości?

Książka poza łowiskiem

W naszym kole książka ewidencji pobytu myśliwych na polowaniu indywidualnym jest wyłożona w prywatnej firmie łowczego, która jest zamkniętym obiektem w postaci zakładu produkcyjnego. Na

Przywilej czy obowiązek

Zarząd okręgowy nakazał kołom łowieckim zwiększenie odstrzału dzików w związku z afrykańskim pomorem świń. Zarząd koła zorganizował spotkanie, podczas którego została przekazana informacja o uchwale,