Do naszej redakcji każdego dnia napływa bardzo dużo pytań. Często prosi się nas o natychmiastową odpowiedź. Niestety, nie jesteśmy w stanie sprostać tym oczekiwaniom. Staramy się opisywać problemy, które nurtują dużą część czytelników, i wybierać najciekawsze z nich. W nagłych przypadkach należy się zgłaszać do ZG PZŁ bezpośrednio lub za naszym pośrednictwem: poczta@lowiec.pl.

We własnej sprawie

fot. fot. Andrzej Wierzbieniec

Pytanie:

Na najbliższym walnym zgromadzeniu będziemy głosować uchwałę, która dotyczy bezpośrednio prezesa koła. Powstały wątpliwości, czy prezes może brać udział w takim głosowaniu. Czy członek zarządu koła może głosować podczas walnego zgromadzenia koła nad uchwałą, która dotyczy jego osobiście?

Odpowiedź:

Zgodnie z § 111 ust. 6 nowego Statutu Polskiego Związku Łowieckiego, członek Zarządu Głównego, zarządu okręgowego lub zarządu koła jest z mocy prawa wyłączony od głosowania, jeżeli sprawa dotyczy jego osobiście, małżonka albo krewnego lub powinowatego w linii prostej. Przepis ten ma za zadanie wyłączyć konkretną osobę z procesu podejmowania rozstrzygnięć (uchwał) w sprawach jej dotyczących lub osób z nią związanych, wymienionych we wzmiankowanym przepisie statutu.
Wyłączenie takiej osoby następuje z mocy samego statutu (nie jest potrzebny wniosek o wyłączenie). Co istotne, wskazane wyłączenie dotyczy osób wchodzących w skład Zarządu Głównego, zarządu okręgowego oraz zarządu koła, ale dotyczy rozstrzygania spraw wyłącznie podczas posiedzeń tych organów.
Przykładowo: konkretny członek zarządu koła będzie wyłączony z mocy Statutu PZŁ od sprawy dotyczącej przyjęcia jego małżonka do koła (uchwałę w tej sprawie podejmuje zarząd koła), natomiast ma prawo wziąć udział w głosowaniu na walnym zgromadzeniu, którego przedmiotem jest zwolnienie jego małżonka ze składek na rzecz koła.
Reasumując: wyłączenia z mocy prawa, o którym mowa w § 111 ust. 6 Statutu PZŁ, nie stosuje się w odniesieniu do walnego zgromadzenia, tym samym osoba będąca np. członkiem zarządu koła ma prawo głosować podczas walnego zgromadzenia koła we wszystkich sprawach, niezależnie od faktu, że podejmowane uchwały dotyczą jej bezpośrednio, małżonka albo krewnego lub powinowatego w linii prostej.

Inne pytania czytelników

Nowy stary prezes

Podczas zwyczajnego walnego zebrania członków koła prezes złożył rezygnację z pełnionej funkcji w trybie natychmiastowym, argumentując to przyczynami osobistymi. W związku z tym zwołane zostało

Kto może z bronią

Czy w obecnych uwarunkowaniach prawnych można uzyskać pozwolenie na posiadanie myśliwskiej broni palnej przed ukończeniem 21. roku życia?

Limit odstrzału

Od roku pełnię funkcje łowczego koła i w związku z tym mam pytanie w kwestii wydawania upoważnień do wykonywania polowania indywidualnego. Czy mając w rocznym

Odmowa wydania odstrzału

W moim kole na bażanty poluje się tylko zbiorowo, choć nie ma stosownej uchwały ani walnego, ani zarządu. Z tego powodu łowczy odmówił mi wydania odstrzału na koguta, choć mam ułożonego psa po konkursie, który pomaga podczas wspomnianych polowań zbiorowych. Chciałbym zauważyć, że umiejętności wyżła muszą być utrwalane, a do tego polowanie indywidualne jest niezbędne. Czy łowczy ma prawo do swojej decyzji?