Do naszej redakcji każdego dnia napływa bardzo dużo pytań. Często prosi się nas o natychmiastową odpowiedź. Niestety, nie jesteśmy w stanie sprostać tym oczekiwaniom. Staramy się opisywać problemy, które nurtują dużą część czytelników, i wybierać najciekawsze z nich. W nagłych przypadkach należy się zgłaszać do ZG PZŁ bezpośrednio lub za naszym pośrednictwem: poczta@lowiec.pl.

Z nieważnym odstrzałem

fot. Shutterstock

Pytanie:

Myśliwy otrzymał upoważnienie do wykonywania polowania indywidualnego wydane przez dzierżawcę obwodu z datą ważności upływającą 31.12.2017 r. W dniach 1 i 2 marca 2018 r. (tj. dwa miesiące po terminie) dokonał odstrzału dwóch dzików, których pozyskanie wpisał do książki ewidencji pobytu myśliwych na polowaniu indywidualnym. Wyjście na polowanie także zostało odnotowane w tej samej książce. Pozyskanych dzików nie wpisał natomiast do nieaktualnego (nieważnego) upoważnienia. Zaległe upoważnienie zdał po uprzednim wezwaniu po upływie roku, tj. w kwietniu 2019 r. Pozyskane dziki zostały wpisane do ewidencji i wykonania planu. Czy opisany czyn jest przestępstwem lub wykroczeniem?

Odpowiedź:

Obowiązujące przepisy prawa wskazują w sposób precyzyjny, jakie warunki myśliwy musi spełnić, aby móc wykonywać polowanie indywidualne. Wymienione są one w art. 42 ustawy Prawo łowieckie. W opisanym przez czytelnika przypadku myśliwy tylko częściowo wywiązał się z warunków wskazanych przepisami ustawy. Należy założyć, że posiadał on uprawnienia do wykonywania polowania. Dopełnił również warunków wykonywania polowania przez poczynienie odpowiednich adnotacji w książce ewidencji pobytu na polowaniu indywidualnym. Jednak nie był uprawniony do wykonywania polowania indywidualnego. Miał wprawdzie upoważnienie, ale termin jego ważności upłynął. Zatem w opisanym przypadku mamy do czynienia z sytuacją naruszenia przepisów rozdziału 10 ustawy Prawo łowieckie. Za tego rodzaju postępowanie przewidziane są sankcje karne zawarte w art. 53 pkt 6 ustawy, w postaci kary pozbawienia wolności do 5 lat.

Inne pytania czytelników

Kto prowadzi strzelanie

Czy osoba posiadająca uprawnienia (mająca legitymację) sędziego instruktora strzelectwa myśliwskiego w PZŁ może samodzielnie strzelać i prowadzić strzelanie z broni myśliwskiej na strzelnicy?

Uprawnienia rezydenta

Czy można ubiegać się o status rezydenta w kole łowieckim, nie zamierzając w przyszłości zostać jego członkiem? Czy status rezydenta jest formą członkostwa o ograniczonych uprawnieniach w kole?

W łowisku bez odstrzału

Członkowie kół łowieckich powinni być traktowani w jednakowy sposób. Jednak w moim kole łowieckim członek komisji rewizyjnej, nie mając ważnego odstrzału, był dwukrotnie na polowaniu, czego potwierdzeniem są m.in. wpisy w książce ewidencji na polowaniu indywidualnym (zwierzyny nie pozyskał). Jakie konsekwencje powinien ponieść taki myśliwy i kto może ewentualnie nałożyć sankcje karne? Zarząd twierdzi, że jest bezsilny, gdyż myśliwy pełni funkcję w organie koła.

Spór o książkę

W moim kole łowieckim, dzierżawiącym dwa obwody łowieckie (polny i leśny), książka ewidencji pobytu na polowaniu indywidualnym w obwodzie polnym znajduje się na posesji strażnika łowieckiego. Jeśli zaś chodzi o obwód leśny, to prezes i łowczy koła stoją na stanowisku, że książka musi znajdować się na posesji Administracji Lasów Państwowych, czyli de facto u leśniczego, który nie jest członkiem naszego koła. Jest to miejsce, do którego dojazd jest utrudniony, skutkiem czego wpis sprawia wiele kłopotów i jest czasochłonny. Czy taka interpretacja przepisów przez prezesa i łowczego jest poprawna?