Do naszej redakcji każdego dnia napływa bardzo dużo pytań. Często prosi się nas o natychmiastową odpowiedź. Niestety, nie jesteśmy w stanie sprostać tym oczekiwaniom. Staramy się opisywać problemy, które nurtują dużą część czytelników, i wybierać najciekawsze z nich. W nagłych przypadkach należy się zgłaszać do ZG PZŁ bezpośrednio lub za naszym pośrednictwem: poczta@lowiec.pl.

Z nieważnym odstrzałem

fot. Shutterstock

Pytanie:

Myśliwy otrzymał upoważnienie do wykonywania polowania indywidualnego wydane przez dzierżawcę obwodu z datą ważności upływającą 31.12.2017 r. W dniach 1 i 2 marca 2018 r. (tj. dwa miesiące po terminie) dokonał odstrzału dwóch dzików, których pozyskanie wpisał do książki ewidencji pobytu myśliwych na polowaniu indywidualnym. Wyjście na polowanie także zostało odnotowane w tej samej książce. Pozyskanych dzików nie wpisał natomiast do nieaktualnego (nieważnego) upoważnienia. Zaległe upoważnienie zdał po uprzednim wezwaniu po upływie roku, tj. w kwietniu 2019 r. Pozyskane dziki zostały wpisane do ewidencji i wykonania planu. Czy opisany czyn jest przestępstwem lub wykroczeniem?

Odpowiedź:

Obowiązujące przepisy prawa wskazują w sposób precyzyjny, jakie warunki myśliwy musi spełnić, aby móc wykonywać polowanie indywidualne. Wymienione są one w art. 42 ustawy Prawo łowieckie. W opisanym przez czytelnika przypadku myśliwy tylko częściowo wywiązał się z warunków wskazanych przepisami ustawy. Należy założyć, że posiadał on uprawnienia do wykonywania polowania. Dopełnił również warunków wykonywania polowania przez poczynienie odpowiednich adnotacji w książce ewidencji pobytu na polowaniu indywidualnym. Jednak nie był uprawniony do wykonywania polowania indywidualnego. Miał wprawdzie upoważnienie, ale termin jego ważności upłynął. Zatem w opisanym przypadku mamy do czynienia z sytuacją naruszenia przepisów rozdziału 10 ustawy Prawo łowieckie. Za tego rodzaju postępowanie przewidziane są sankcje karne zawarte w art. 53 pkt 6 ustawy, w postaci kary pozbawienia wolności do 5 lat.

Inne pytania czytelników

Początek sezonu

Proszę o interpretację zapisów Rozporządzenia Ministra Środowiska w sprawie określenia okresów polowań na zwierzęta łowne z 16 marca 2005 r. Chodzi o zapisy par. 1

Okręgowa selekcja

Zarząd okręgowy przysłał do mojego koła uchwałę ORŁ, która w moim odczuciu znacząco zmienia zasady selekcji. Czy delegacja zawarta w uchwale NRŁ pozwala na wprowadzenie

Jak długo na łowach?

Zarząd mojego koła podjął uchwałę, że myśliwy wykonujący polowanie indywidualne nie może przebywać jednorazowo w łowisku dłużej niż 12 godzin. Czy na podstawie statutu zarząd koła ma możliwość podjęcia uchwały określającej maksymalną liczbę godzin, jakie myśliwy może spędzić w łowisku w czasie wykonywania polowania?

Tajne posiedzenie

W naszym kole przewodniczący lub poszczególni członkowie komisji rewizyjnej koła mogą uczestniczyć w posiedzeniach zarządu. Jednak od pewnego czasu prezes wprowadził nowe rozwiązania – członek lub członkowie komisji rewizyjnej mogą uczestniczyć tylko w tzw. części jawnej posiedzenia zarządu, a na czas, kiedy prowadzone są obrady tajne, muszą opuścić posiedzenie. Argumentowane jest to od niedawna obwiązującymi przepisami RODO. Czy takie postępowanie jest słuszne?