Do naszej redakcji każdego dnia napływa bardzo dużo pytań. Często prosi się nas o natychmiastową odpowiedź. Niestety, nie jesteśmy w stanie sprostać tym oczekiwaniom. Staramy się opisywać problemy, które nurtują dużą część czytelników, i wybierać najciekawsze z nich. W nagłych przypadkach należy się zgłaszać do ZG PZŁ bezpośrednio lub za naszym pośrednictwem: poczta@lowiec.pl.

Zmiana adresu koła

Pytanie:

Ponieważ sekretarz naszego koła zmienił adres zamieszkania, chcielibyśmy zmienić adres koła, aby wszelka korespondencja nadal przychodziła bezpośrednio do sekretarza. Czy uchwałę w tej sprawie musi podejmować walne zgromadzenie?

Odpowiedź:

Na wstępie trzeba wskazać, że do wyłącznej kompetencji walnego zgromadzenia należy określenie siedziby koła (par. 36 pkt 1 Statutu PZŁ). Warto zauważyć, że zgodnie z art. 41 kodeksu cywilnego siedzibą osoby prawnej jest miejscowość, w której ma siedzibę jej organ zarządzający. Zgodnie ze statutem walne zgromadzenie podejmuje uchwałę, w której określa jako siedzibę koła konkretną miejscowość. Obecnie obowiązujące przepisy w par. 47 pkt 19 Statutu PZŁ przewidują, że do kompetencji zarządu koła należy ustalenie adresu korespondencyjnego koła. Należy podkreślić, że użycie określenia „adres korespondencyjny” należy odczytywać w tym wypadku jako adres koła, ponieważ zgodnie z par. 19 ust. 2 pkt 3 Statutu PZŁ rejestr kół obejmuje siedzibę i adres koła, a nie przewiduje osobnego adresu „korespondencyjnego”. Warto również zauważyć, że w poprzednio obowiązującym statucie adres koła określany był przez walne zgromadzenie, natomiast w obecnym statucie wspomniana kompetencja została przekazana zarządowi koła. Odpowiadając na pytanie Czytelnika, należy wskazać, że zmiana adresu koła dokonywana jest przez jego zarząd, wobec czego nie jest potrzebne podejmowanie uchwały przez walne zgromadzenie.

Inne pytania czytelników

Termin zgłoszenia zbiorówki

Jakie są sankcje w sytuacji, gdy koło nie dokona zgłoszenia polowania zbiorowego do urzędu gminy lub dokona go bez zachowania 14-dniowego terminu? Co powinna zrobić

Spór o książkę

W moim kole łowieckim, dzierżawiącym dwa obwody łowieckie (polny i leśny), książka ewidencji pobytu na polowaniu indywidualnym w obwodzie polnym znajduje się na posesji strażnika łowieckiego. Jeśli zaś chodzi o obwód leśny, to prezes i łowczy koła stoją na stanowisku, że książka musi znajdować się na posesji Administracji Lasów Państwowych, czyli de facto u leśniczego, który nie jest członkiem naszego koła. Jest to miejsce, do którego dojazd jest utrudniony, skutkiem czego wpis sprawia wiele kłopotów i jest czasochłonny. Czy taka interpretacja przepisów przez prezesa i łowczego jest poprawna?

Nowy w kole

W nowym Statucie PZŁ walne zgromadzenie uzyskało prawo sprzeciwu przyjęcia nowych członków do koła. W jakim trybie zarząd koła powinien poinformować członków o ich przyjęciu?

Kwestia pierwszeństwa

Jak należy traktować przepisy znowelizowanej ustawy łowieckiej w zakresie pierwszeństwa w przyjmowaniu nowych członków do koła łowieckiego i jakie ewentualnie grożą konsekwencję za ich niespełnienie?