Do naszej redakcji każdego dnia napływa bardzo dużo pytań. Często prosi się nas o natychmiastową odpowiedź. Niestety, nie jesteśmy w stanie sprostać tym oczekiwaniom. Staramy się opisywać problemy, które nurtują dużą część czytelników, i wybierać najciekawsze z nich. W nagłych przypadkach należy się zgłaszać do ZG PZŁ bezpośrednio lub za naszym pośrednictwem: poczta@lowiec.pl.

Żona na stażu

fot. Shutterstock

Pytanie:

Proszę o interpretację paragrafu 111 pkt 6 Statutu PZŁ. Zarząd koła ma podjąć uchwałę dotyczącą zaliczenia stażu kandydackiego żonie łowczego. W skład zarządu wchodzi pięć osób, z których dwie głosują przeciw zaliczeniu, a trzy – w tej liczbie jest łowczy, a jednocześnie mąż kandydatki – głosują za zaliczeniem stażu. Jak interpretować taki wynik? Czy łowczy – mąż kandydatki – powinien brać udział w głosowaniu? Jeśli nie, to czy wynik dwa przeciwko dwóm głosom powoduje odrzucenie wniosku o zaliczenie stażu?

Odpowiedź:

Cytowany przez czytelnika przepis Statutu PZŁ jednoznacznie wskazuje, że gdy członek organu PZŁ, w tym przypadku organu koła, jakim jest jego zarząd, bierze udział w głosowaniu, które dotyczy jego bezpośrednio lub jego małżonka, ewentualnie krewnego lub powinowatego, lecz wyłącznie w linii prostej, z mocy prawa jest wyłączony z głosowania. Zatem w opisanym przypadku podczas posiedzenia zarządu łowczy koła nie powinien brać udziału w głosowaniu. W opisanej sytuacji głosowanie przeprowadzono z naruszeniem przepisów prawa, a podjęta uchwała powinna zostać uchylona przez właściwy zarząd okręgowy w ramach statutowego prawa nadzoru nad kołami łowieckimi (§ 118 ust. 2 Statutu PZŁ). Poza tym w sytuacji, gdy w wyniku głosowania zarządu koła nad wnioskiem o zaliczenie stażu wniosek nie uzyskał zwykłej większości głosów (więcej głosów „za” niż „przeciw”), zostaje odrzucony. W głosowaniu takim głosy wstrzymujące się nie mają znaczenia.

Inne pytania czytelników

Skarbnik bez broni

Czy myśliwy, któremu zostało cofnięte pozwolenie na posiadanie broni, może kandydować do zarządu, zostać wybranym i pełnić funkcję członka zarządu (skarbnika)?

Między okręgami

Podczas studiów odbyłem staż w kole łowieckim, mającym obwód nieopodal uczelni, i zdałem egzaminy dla nowo wstępujących. Chciałem wstąpić do PZŁ jako członek niestowarzyszony, jednak nie mam stałego zameldowania w mieście, w którym studiuję. W zarządzie okręgowym usłyszałem, że w celu załatwienia mojej sprawy muszę zgłosić się do ZO PZŁ właściwego ze względu na miejsce zameldowania. Czy tak jest w rzeczywistości?

Porządek obrad

Nowy Statut Polskiego Związku Łowieckiego wyposażył walne zgromadzenie w kompetencję uchwalania porządku obrad walnego zgromadzenia.

Tylko na własny użytek?

Zarząd naszego koła łowieckiego wprowadził przepis o odstrzale dzików wyłącznie na własny użytek, co skutkuje znaczącym spadkiem odstrzałów. Dodam, że dzierżawione obwody łowieckie leżą w strefach czerwonej i żółtej oraz w obszarze WAMTA afrykańskiego pomoru świń. Czy decyzja zarządu koła nie stoi w sprzeczności z zasadami walki z pomorem? Czy nie jest to działanie na szkodę koła?