Do naszej redakcji każdego dnia napływa bardzo dużo pytań. Często prosi się nas o natychmiastową odpowiedź. Niestety, nie jesteśmy w stanie sprostać tym oczekiwaniom. Staramy się opisywać problemy, które nurtują dużą część czytelników, i wybierać najciekawsze z nich. W nagłych przypadkach należy się zgłaszać do ZG PZŁ bezpośrednio lub za naszym pośrednictwem: poczta@lowiec.pl.

Żona na stażu

fot. Shutterstock

Pytanie:

Proszę o interpretację paragrafu 111 pkt 6 Statutu PZŁ. Zarząd koła ma podjąć uchwałę dotyczącą zaliczenia stażu kandydackiego żonie łowczego. W skład zarządu wchodzi pięć osób, z których dwie głosują przeciw zaliczeniu, a trzy – w tej liczbie jest łowczy, a jednocześnie mąż kandydatki – głosują za zaliczeniem stażu. Jak interpretować taki wynik? Czy łowczy – mąż kandydatki – powinien brać udział w głosowaniu? Jeśli nie, to czy wynik dwa przeciwko dwóm głosom powoduje odrzucenie wniosku o zaliczenie stażu?

Odpowiedź:

Cytowany przez czytelnika przepis Statutu PZŁ jednoznacznie wskazuje, że gdy członek organu PZŁ, w tym przypadku organu koła, jakim jest jego zarząd, bierze udział w głosowaniu, które dotyczy jego bezpośrednio lub jego małżonka, ewentualnie krewnego lub powinowatego, lecz wyłącznie w linii prostej, z mocy prawa jest wyłączony z głosowania. Zatem w opisanym przypadku podczas posiedzenia zarządu łowczy koła nie powinien brać udziału w głosowaniu. W opisanej sytuacji głosowanie przeprowadzono z naruszeniem przepisów prawa, a podjęta uchwała powinna zostać uchylona przez właściwy zarząd okręgowy w ramach statutowego prawa nadzoru nad kołami łowieckimi (§ 118 ust. 2 Statutu PZŁ). Poza tym w sytuacji, gdy w wyniku głosowania zarządu koła nad wnioskiem o zaliczenie stażu wniosek nie uzyskał zwykłej większości głosów (więcej głosów „za” niż „przeciw”), zostaje odrzucony. W głosowaniu takim głosy wstrzymujące się nie mają znaczenia.

Inne pytania czytelników

Bez sankcji

Nie brałem udziału w przystrzelaniu broni organizowanym przez zarząd koła. Pracuję za granicą i nie było mnie wówczas w kraju. Nie przedstawiłem również zaświadczenia o

Uchylona uchwała

Część uchwał podjętych przez walne zgromadzenie została uchylona w ramach nadzoru przez zarząd okręgowy. Stało się to jednak dopiero po upływie prawie 9 miesięcy od

Kto dokonuje wpisu?

Czy myśliwy może wpisać i wypisać w książce wyjść do łowiska innego myśliwego, który go upoważnił do dokonania tej czynności? A może zarząd koła powinien

Tajne posiedzenie

W naszym kole przewodniczący lub poszczególni członkowie komisji rewizyjnej koła mogą uczestniczyć w posiedzeniach zarządu. Jednak od pewnego czasu prezes wprowadził nowe rozwiązania – członek lub członkowie komisji rewizyjnej mogą uczestniczyć tylko w tzw. części jawnej posiedzenia zarządu, a na czas, kiedy prowadzone są obrady tajne, muszą opuścić posiedzenie. Argumentowane jest to od niedawna obwiązującymi przepisami RODO. Czy takie postępowanie jest słuszne?